Czas przycinania

otwierajace
« 1 of 8 »

Czas przycinania

Jeśli nie wiesz kiedy i jak przycinać rośliny, nie rób tego wcale! Sprawdź najpierw informacje w poradnikach ogrodniczych, a dopiero później chwyć za sekator. Niewłaściwe cięcie może spowodować brak kwitnienia i owocowania! Prezentujemy krótki poradnik wiosennego przycinania

Tekst: Sławomir Moty

Cięcie jest konieczne! Większość drewniejących roślin ogrodowych tego wymaga, choć w warunkach naturalnych nikt ich nie przycina. W ogrodzie gatunki owocowe przycinamy co roku, a ozdobne co kilka lat. Cięcie roślin użytkowych ma na celu odmładzanie, usuwanie ognisk chorób i szkodników oraz regulowanie kwitnienia i owocowania. Gatunki ozdobne (krzewy, rzadziej drzewa) przycinamy po to, by dobrze się krzewiły i wyglądały atrakcyjnie – miały bujniejsze liście, więcej kwiatów i ładniej wybarwione pędy.

Owocowe

Drzewa owocowe możemy przycinać w czasie ich uśpienia, czyli w zimie, jednak tylko wówczas, kiedy nie ma dużego mrozu, a najlepiej gdy temperatura przekroczy 0 °C, do momentu ukazania się pierwszych liści. Wybierajmy tylko suche i słoneczne dni, aby ograniczyć do minimum ryzyko infekcji drewna i przemarzania. Choć sadownicy często zaczynają zimowe cięcie już w styczniu, to w ogrodzie najbezpieczniej z zabiegiem poczekać do marca lub do początku kwietnia. To dobry czas do przycinania większości drzew owocowych (w kolejności: jabłonie, grusze, śliwy, morele, brzoskwinie, nektaryny). Wycinamy wszystkie chore lub uszkodzone pędy, wilki (silne pędy rosnące pionowo do góry), gałęzie krzyżujące się oraz te, które rosną w kierunku środka korony. Z przycinaniem wiśni i czereśni lepiej jednak poczekać do sierpnia i przyciąć ich gałęzie dopiero po zbiorze owoców – unikniemy w ten sposób groźnej choroby – raka bakteryjnego.

Krzewy owocowe (tj. wszystkie porzeczki i agrest) także przycinamy wczesną wiosną, wycinając chore i stare pędy, które już owocowały, a zostawiając młode i silne. Czarna porzeczka obficie owocuje na pędach rocznych i dwuletnich, a czerwona, biała i agrest na pędach 2-3 letnich. Maliny letnie przycinamy wiosną, a jesienne dopiero po zbiorach. Borówce wycinamy tylko stare pędy, aby pobudzić do wytwarzania nowych, na których pojawią się owoce.

Ozdobne

Jeśli chodzi o drzewa ozdobne np. magnolie, to sprawa jest prosta – zwykle nie przycinamy ich wcale, poza sporadycznym cięciem sanitarnym i niezbędnym cięciem formującym, które najlepiej wykonać w terminie podobnym jak cięcie drzew owocowych. Silnie rosnące i obficie kwitnące krzewy przycinamy co roku, te wolniej rosnące – raz na 3-4 lata wymagają odmłodzenia. Wszystkie krzewy kwitnące latem lub jesienią na tegorocznych pędach (np. budleja, hortensja bukietowa, lawenda, róże, pięciornik, tawuła japońska czy żylistek) przycina się wczesną wiosną, gdy minie ryzyko silnych przymrozków. Gałęzie przycinamy nisko 15-30 cm nad ziemią, aby pobudzić wybijanie silnych pędów, na których pojawią się kwiaty.

Za to gatunki kwitnące wiosną, na zeszłorocznych pędach np. forsycja, tawuła wczesna, pigwowiec, migdałek, wiśnia piłkowana, lilak, tamaryszek, wierzba lub iwa przycinamy dopiero po kwitnieniu, skracając pędy od 1/3 do 3/4 ich długości. Jeśli przytniemy je na przedwiośniu, niestety nie zakwitną na wiosnę – bo wraz z pędami wytniemy pąki kwiatowe, a następne wytworzą się dopiero latem! Nie przycinamy także hortensji ogrodowej, gdyż w przeciwieństwie do bukietowej kwitnie na zeszłorocznych pędach.

Wczesną wiosną przycinamy także krzewy o ozdobnych pędach – np. derenie białe czy wierzbę ‘Hakuro Nishiki’ oraz gatunki o ozdobnych liściach – np. bukszpany, ligustry oraz inne krzewy żywopłotowe i iglaki.

Zasady dobrego cięcia:

– cienkie pędy przycinaj sekatorem 3-4 mm powyżej pąka

grube konary przycinaj piłą ręczną na tzw. obrączkę, czyli w odległości kilkunastu centymetrów od pnia

– aby zapobiec wyłamywaniu się grubych konarów, podpiłuj gałąź z doły, nim zaczniesz ją ciąć z góry

– suche części pędów wycinaj tuż nad zdrowym pąkiem, cięcie pomiędzy pąkami może prowadzić do zamierania pędu

– używaj ostrych narzędzi, postrzępione krawędzie sprzyjają infekcjom

– przed cięciem naostrz narzędzia i zdezynfekuj je denaturatem

– po przycięciu wyrównaj ranę ostrym nożem i zabezpiecz maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu

Nie bój się cięcia! Sadownicy mawiają: „W sadzie produkujemy owoce, nie drewno!”. Jeśli zaniechasz regularnego cięcia, zamiast owoców będziesz mieć drewno do kominka

Krzewy kwitnące latem (na pędach jednorocznych) przycinamy wczesną wiosną, natomiast te kwitnące wiosną (na pędach zeszłorocznych), tniemy dopiero latem, po kwitnieniu

 

Leave a Reply