Garden&Trends poleca na parapet

Azalia (Azalia indica, syn. Rhododendron simsii)

Wygląd: Niewielka krzaczasta roślina, osiągająca wysokość 30-40 cm, rzadziej spotykane są wyższe egzemplarze i rośliny szczepione na pniu. To doniczkowa kuzynka ogrodowych rododendronów. Kwitnie bardzo obficie w miesiącach zimowych na biało, różowo lub czerwono. Kwiaty wyglądają bardzo dekoracyjnie na tle ciemnozielonych liści.

Wymagania uprawowe: Ustaw ją w jasnym miejscu, bo jest niezbędne do bujnego kwitnienia. Temperatura nie może przekraczać 15 °C. Im cieplej, tym kwitnienie będzie krótsze, a roślina słabsza. Doniczkową azalię można wynieść wiosną do ogrodu, jednak nie może zimować w gruncie, bo jest wrażliwa na mrozy! Jesienią musi wrócić do pomieszczenia i przez kilka tygodni przebywać w chłodnym miejscu, aby zawiązała pąki kwiatowe.

Pielęgnacja: Ustaw ją z dala od kaloryfera i uchylnego okna. Regularnie podlewaj miękką wodą bez zawartości wapnia i zraszaj liście. Nie dopuść do przeschnięcia podłoża! Jeśli ją przesuszysz, wstaw doniczkę do naczynia z wodą na kilka minut, aż do pełnego nawodnienia. Podlewaj płynnym nawozem do rododendronów. Roślina wymaga częstego czyszczenia z przekwitniętych kwiatów i opadłych liści.

Ciemiernik (Helleborus niger)

Wygląd: Nieduża roślina (30-40 cm wysokości) o ciemnozielonych liściach i okazałych, dużych białych lub różowych kwiatach (nawet do 7 cm średnicy) osadzonych na wzniesionych pędach. Coraz bardziej popularne stają się odmiany o miniaturowych kwiatach. Uwaga! Wszystkie części ciemiernika są trujące! Ustaw go z dala od dzieci.

Wymagania uprawowe: Ciemierniki w doniczkach powinny być tylko przez chwilę. To zimnolubne kwiaty ogrodowe, które sztucznie zostały wybudzone z zimowego snu. Nie można trzymać ich zbyt długo w pomieszczeniu, bo szybko zmarnieją. Ustaw je w widnym i chłodnym miejscu (około 15 °C), a po kwitnieniu w jeszcze chłodniejszym miejscu i przetrzymaj kilka tygodni zanim przesadzisz je do ogrodu.

Pielęgnacja: Podlewaj regularnie, aby podłoże było stale lekko wilgotne, zraszaj jeśli masz niską wilgotność powietrza. Ciemierniki bardzo nie lubią przesuszenia. Nie musisz ich nawozić. Trzymaj z dala od kaloryferów i innych źródeł ciepła. Gdy temperatura na zewnątrz osiągnie 10 °C, możesz przesadzić je do ogrodu. Zastanów się, gdzie je wsadzisz, bo ciemierniki bardzo nie lubią przesadzania. Zachowaj ostrożność podczas prac pielęgnacyjnych, jeśli ubrudzisz ręce sokiem rośliny, dobrze je przemyj. Sok z ciemiernika może spowodować podrażnienie skóry.

Sępolia (Saintpaulia ionantha)

Wygląd: To popularny fiołek afrykański, rzadziej zwany saintpaulią. Choć jest nieduża, cieszy się ogromną popularnością. Ma zwykle do 10 cm wysokości i nawet do 15 cm średnicy. Tworzy rozetę ciemnozielonych, włochatych liści i mnóstwo małych kwiatków (białych, różowych, fioletowych i najpopularniejszych – niebieskich). Kwitnie obficie cały rok.

Wymagania uprawowe: Lubi jasne stanowiska, ale nie bezpośrednie słońce. Jest tolerancyjna na lekkie zacienienie, ale będzie wtedy słabiej kwitnąć. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, nie lubi zimnych przeciągów i spadków temperatury poniżej 15 °C. Nie lubi także zraszania, ani moczenia liści podczas podlewania, bo szybko wtedy pokrywa się pleśnią.

Pielęgnacja: Podlewaj miękką, odstałą wodą bez wapnia dwa razy w tygodniu, ale nigdy nie polewaj rośliny! Wlewaj ją do podstawki i po kilku minutach usuń jej nadmiar. W sezonie zasilaj nawozem do roślin kwitnących co dwa tygodnie, stosując połowę dawki podanej na opakowaniu. Regularnie usuwaj przekwitłe kwiaty i stare, zeschnięte liście. Roślinę można łatwo rozmnażać z sadzonek liściowych, ukorzenionych w wodzie lub w ziemi.

Kalanchoe (Kalanchoe blossfeldiana)

Wygląd: Niewielka roślinka (10-15 cm) o ciemnozielonych, mięsistych liściach i łodygach oraz drobnych kwiatuszkach na wniesionych łodygach. Najpopularniejsze są odmiany kwitnące na czerwono, ale można też kupić białe, żółte, a nawet różowe. To roślina wieloletnia, jednak traktowana jest jako sezonowa, gdyż z wiekiem traci zwarty pokrój i wygląda mało dekoracyjnie.

Wymagania uprawowe: Roślina nie lubi nadmiernej wilgotności, bardzo łatwo gnije. Porażone fragmenty trzeba jak najszybciej odciąć i wyrzucić. Ustaw ją w jasnym miejscu z dala od kaloryferów i przeciągów. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej.

Pielęgnacja: Podlewaj ją dopiero, gdy podłoże lekko przeschnie. Potrafi magazynować wodę w liściach, więc wytrzyma bez problemu, nawet jeśli o niej zapomnisz na kilka dni. Zasilaj raz na 2 tygodnie wodnym roztworem nawozu do roślin kwitnących lub do kaktusów. Można ją łatwo rozmnażać z sadzonek wierzchołkowych. Po przekwitnięciu przytnij roślinę tuż nad pierwszą parą liści i wynieś do chłodnego, jasnego pomieszczenia i zostaw na kilka miesięcy na okres spoczynku, do czasu pojawienia się nowych przyrostów.

Leave a Reply