Ogród ozdobny przez cały rok

Ogród bez roślin nie istnieje. Są one jego najważniejszą częścią i najpiękniejszą ozdobą. Zmieniają się nieustannie, dzięki czemu każda pora roku wygląda zupełnie inaczej, zaskakując nas nowymi kolorami, kształtami i zapachami

Tekst: Sławomir Moty

Ogród – dla mnie to słowo ma szczególne znaczenie! To mój raj na ziemi, miejsce w którym czuję się sobą i u siebie, kawałek przyrody, który „stworzyłem” i którym się opiekuję. Uwielbiam spędzać w nim każdą chwilę, bez względu na porę roku, bo każda z nich ma w sobie coś niezwykłego. Proponuję Wam 20 moich ulubionych gatunków roślin, po pięć dla każdego sezonu, dzięki którym Wasz ogród będzie dekoracyjny przez wszystkie cztery pory roku. Wybrałem je nie przez przypadek, choć może dla niektórych będą zbyt pospolite. To łatwe w pielęgnacji, odporne i wyjątkowo piękne rośliny, dla których znajdzie się miejsce w ogrodzie doświadczonego wyjadacza i ogrodniczego żółtodzioba. Zawsze wybieram i polecam gatunki, które łatwo można kupić, ich pielęgnacja nie wymaga zbyt wiele zachodu, a nie da się przejść obok nich obojętnie.

Wiosna

Gdy pojawiają się pierwsze kwiaty, cieszę się jak małe dziecko. Wiosna to festiwal kolorów i zapachów, bo co chwila kwitnie coś nowego. Nowe kwiaty wybuchają jak fajerwerki. Nie ma dnia, aby z ziemi, czy z pąków na gałęziach nie wyrastały nowe. Nie bez powodu to właśnie wiosna jest najbardziej wyczekiwaną porą roku. Moją ulubioną, pewnie tak jak dla wielu z Was.

Przebiśniegi (Galanthus) budzą się do życia jako jedne z pierwszych. Ich bielusieńkie, dzwonkowate kwiatuszki przebijają się przez śnieg już od połowy lutego. Na pozór delikatne, są wyjątkowo odporne na mróz i bez problemu mogą rosnąć przez wiele lat, co roku tworząc coraz większy kwiatowy dywan.

Forsycja (Forsythia) i setki jej malusieńkich kwiatków w kolorze słońca to jeden z najefektowniejszych wiosennych akcentów w ogrodzie. Posadź choć jeden krzew w ogrodzie, najlepiej przy ogrodzeniu, bo gdy forsycja przekwita, mało się wyróżnia.

Piwonia (Paeonia lactiflora) to cudna róża, ale bez kolców, i bez wątpienia jedna z najokazalszych bylin ogrodowych. Zachwyca różnorodnością kształtów (od pojedynczych płatków przypominających zawilce, do pełnych pomponów jak herbaciane róże) i kolorów kwiatów od czystej bieli przez róż, purpurę do ciemnej czerwieni.

Magnolia (Magnolia) to drzewo przecudnej urody, rodzące ogromne kwiaty, przypominające tulipany. Najczęściej przybierają rozmaite odcienie różu, występują także odmiany o kwiatach białych, kremowych, a nawet żółtych. Pierwsze magnolie kwitną już od połowy kwietnia, ostatnie w czerwcu.

Lilak (Syringa vulgaris), nazywany bzem, niezmiennie zachwyca już od początku maja. Jego kwiaty, nie dość, że piękne, to jeszcze słodko pachną. Posadź obok siebie kilka kolorowych odmian np. białą ‘Beauty of Moscow’, różową ‘Pink Perfume’, fioletową ‘Night’ i ścinaj ich kwiaty do bukietów.

Lato
Jest trochę spokojniejsze od wiosny, choć równie kolorowe. Dla niektórych to czas błogiego wypoczynku i długo oczekiwanych wakacji, jednak dla prawdziwego ogrodnika są okazją do ciągłego ulepszania i podziwiania swojego zielonego zakątka, a jest w nim co oglądać!

Słonecznik (Helianthus) trzeba wysiać w połowie kwietnia, aby cieszyć się jego kwiatami już od lipca do końca wakacji, a nawet dłużej. Możesz wybierać spośród miniaturek (niska odmiana ‘Teddy Bear’ dorasta do 40-50 cm) i olbrzymów (‘Fullsun’ może mieć nawet 2 m wysokości).

Floksy, płomyki (Phlox paniculata) to piękne, wysokie (nawet do 15 cm) byliny, kojarzące się trochę z wiejską rabatą. Kwitną od czerwca do września, wprowadzając do ogrodu ogniste plamy barw i delikatny zapach.

Lawenda (Lavandula angustifolia) to chyba najbardziej wakacyjna roślina ogrodowa, gdyż kojarzy się z urlopem na południu Europy. To niezwykłe, że tak efektowna roślina jest tak łatwa w uprawie. Wybierz fioletowo-niebieską odmianę ‘Hidcote’ i posadź ją blisko tarasu lub ścieżki, aby delektować się zapachem jej kwiatów.
Hortensja (Hybdrangea paniculata) to wytworna ogrodowa piękność, nic dziwnego, że tak popularna. Tworzy ogromne, eleganckie i delikatne zarazem pompony maleńkich kwiatów w różnych kolorach, np. biała odmiana ‘Silver Dollar’ lub różowa ‘Pink Diamond’.

Jesień

Nie zawsze jest „złota”, ale zawsze jest kolorowa i to nie wcale za sprawą przebarwiających się liści. Dla mnie najpiękniejsze są późne kwiaty, te które będą ozdobą, aż do dnia, kiedy zważy je pierwszy przymrozek. Kocham też złote i krwiście czerwone liście, choć nie przepadam za ich grabieniem z trawnika.

Dalia (Dahlia x cultorum), zwana georginią, to niekwestionowana królowa jesieni! Nie sposób już zliczyć nowych odmian dalii, gdyż każdego roku powstają nowe. Musisz je mieć na rabacie, ale najlepiej posadź obok siebie kilka odmian kwitnących od połowy lata, aż do późnej jesieni (gdy jesień będzie ciepła, nawet do listopada).

Astry bylinowe, marcinki (Aster novae-angliae oraz A. novi-belgii) kwitną w czasie, gdy rabaty powoli tracą swój czar. Są jednymi z ostatnich kwiatów ogrodowych, przedłużają dekoracyjność rabaty do pierwszych mrozów. Niskie odmiany posadź jako obwódki rabat, wyższe przy ogrodzeniu.

Jeżówka (Echinacea) kwitnie już od końca lata, jednak swoją największą urodę pokazuje jesienią. Nie może jej zabraknąć na Twojej rabacie. Słowo echinacea pochodzi od greckiego echinos, co oznacza „jeż”, którego przypomina środek jej kwiatostanu.

Winobluszcz (Parthenocissus quinquefolia) to silnie rosnące pnącze, zrzucające liście na zimę. Zanim jednak to zrobi, każdy jego liść płonie ognistą czerwienią przez kilka tygodni. Jesienny winobluszcz to jeden z najefektowniejszych akcentów w ogrodzie.

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) to jedna z najpiękniejszych traw ozdobnych, której okres największej dekoracyjności przypada właśnie na końcówkę sezonu ogrodniczego. Liście przyjmują miedzianobrązowy odcień, a wysokie pudrowane wiechy tańczą na wietrze i malowniczo pokrywają się szronem pierwszych przymrozków.

Zima

Tylko z pozoru zimowe miesiące są smutne i bezbarwne. Choć wiele roślin drzemie pod śniegową pierzynką, skrywając swoje największe walory w uśpionych pąkach, to zimowy ogród ma w sobie coś niezwykłego. Jest wspomnieniem minionego sezonu ogrodniczego i zapowiedzią kolejnego, którego zawsze nie mogę się doczekać.

Irga (Cotoneaster) to bardzo popularny niski krzew, który czasem zrzuca liście na zimę, odsłaniając czerwone owoce, wyglądające jak małe koraliki. Są one bardzo dekoracyjne zwłaszcza na tle białego śniegu, a w mroźne zimy służą głodnym ptakom jako pokarm.

Dereń biały (Cornus alba) wiosną kwitnie na biało, a zimą zdobi ogród swoimi kolorowymi pędami, najczęściej krwistoczerwonymi jak popularne odmiany ‘Sibirica’ oraz ‘Elegantissima’. Doskonale nadaje się do dużych ogrodów. Posadź go w towarzystwie innych dereni o kolorowych pędach.

Brzoza (Betula), uważana za zbyt pospolitą, aby posadzić ją w ogrodzie, a szkoda bo nie ma szczególnych wymagań, rośnie prawie na każdej glebie. Zwłaszcza brzoza pożyteczna (B. utilis) jest wyjątkowo dekoracyjna, bo tworzy śnieżnobiałą korę. Popularne odmiany to ‘Doorenbos’ i ‘Jacuemonta’.

Ciemierniki (Helleborus) nazywane są zimowymi różami, bo kwitną wtedy, gdy cały ogród jeszcze śpi i ani myśli o wiośnie. W zależności od gatunku i odmiany, pierwsze kwiaty ciemierników mogą pojawiać się jeszcze przed Bożym Narodzeniem lub na przedwiośniu.

Rośliny iglaste (różne gatunki i odmiany) przez wielu wyśmiewane i niedoceniane, właśnie zimą mają swoje 5 minut. Nikt z nas nie wyobraża sobie świąt bez choinki. Ogrodowe świerki przystrojone w migoczące lampki to jeden z najpiękniejszych widoków w zimowe wieczory.

Leave a Reply