Ogród z recyklingu – kreatywne pomysły

Pomysł na ogród

Wiele ogrodowych dekoracji, a nawet konstrukcji można zbudować wykorzystując materiały odpadowe i stare sprzęty. Przy odrobinie fantazji uzyskamy nieprzeciętny efekt – ogród nabierze oryginalności. Jak nadać drugie życie niepotrzebnym przedmiotom i przy okazji zrobić to „z głową”?

Tekst: Michał Mazik

O ekologicznych trendach słychać w zasadzie wszędzie – w telewizji, radiu i Internecie. Często dochodzi nawet do skrajności: wszystko, co zaczyna się przedrostkiem „eko” jest w modzie, nawet jeśli z ekologią nie ma nic wspólnego. W ogrodzie ekologiczne rozwiązania mają praktyczne uzasadnienie. Pierwsze, główne „odgałęzienie” to uprawa roślin bez użycia chemii. Drugim filarem może być rozsądne wykorzystanie materiałów odpadowych. To, co straciło już swój blask i zajmowało miejsce w budynkach gospodarczych, może przydać się ponownie. Trzeba do tego podchodzić jednak z rozsądkiem. Jeden czy nawet kilka takich elementów wzbogaci ogród. Nie znając jednak umiaru ryzykujemy, że zagracimy miejsce, które z założenia powinno być zbliżone do naturalnego.

Drewniane palety – pożądany „produkt” na rynku

Przez długie lata stare drewniane palety zagracały magazyny, wysypiska i inne miejsca. W najlepszym wypadku były przeznaczane na opał, w najgorszym gniły i straszyły swoim wyglądem. W końcu nieznana „mądra głowa” wymyśliła, że można je stosować uniwersalnie w ogrodzie. Trend rozwinął się z siłą lawiny do tego stopnia, iż w tej chwili palety trudno już uznawać za produkt odpadowy. Przede wszystkim wykorzystuje się je do tworzenia mebli, bo można z nich zbudować wszystko: od stołów, przez ławy i leżaki, po ogrody do uprawy pionowej lub tarasy. Po impregnacji czy pomalowaniu zwiększają walory estetyczne ogrodów. Pasują do różnych stylów.

Stare meble – moda, która powraca

Wiekowe kredensy, zużyte komody, stoliki pod maszyny do życia, krzesła i ławy dobrze sprawdzają się jako kwietniki. Jeśli znajdują się w dobrym stanie, warto je dodatkowo odnowić i zakonserwować. Najlepiej wystawiać je w osłoniętych miejscach – np. na zadaszonym tarasie, pod dachem budynku gospodarczego czy w przestronnej altanie. Poszczególne szuflady, szafki odpowiednio zabezpieczone dają dużo miejsca do ustawienia roślin doniczkowych. Drewniane meble znakomicie pasują do ogrodów wiejskich i miejskich, metalowe zaś ozdobią ogrody industrialne i klasyczne.

Sprzęt i narzędzia gospodarskie

Trend w największym stopniu „dotknął” wozów drabiniastych, które przez dekady leżały złożone w stodołach czy na strychach. Okazało się jednak, że mogą być jednymi z najpiękniejszych kwietników, podkreślających styl ogrodu wiejskiego. Wkrótce popyt przekroczył podaż – obecnie wozy drabiniaste często są montowane na specjalne zamówienie. Innymi sprzętami na kwietniki wartymi uwagi są stare beczki, sieczkarnie, drewniane wózki i taczki oraz stare… rowery. Ponadto w ogrodach stylizowanych na wiejskie na ścianach często montuje się koła, a w pobliżu stawia maselnice i gliniane naczynia. Te ostatnie – nawet jeśli są pęknięte – mogą posłużyć również do zbudowania pięknych miniogrodów. Moda na „zepsute” donice rozprzestrzeniła się na cały świat.

Butelki 

Szklane butelki nie mają tak szerokiego zastosowania jak pozostałe materiały. Można je wykorzystać (oczywiście te bezzwrotne) do zbudowania nawierzchni. Są wkopywane gęsto obok siebie szyjką do dołu. W taki sposób można za grosze zbudować ogrodowe ścieżki. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie ich jako niskiej palisady do oddzielania rabat od trawnika. W skrajnych przypadkach wykorzystuje się je do uprawy roślin – wycina się dno, a zieleń uprawia od dołu.

Zużyte opony

Zużyte opony to dość kontrowersyjna metoda dekoracji ogrodu – nawet bardziej od ogrodowych krasnali. Znalazły się w wykazie, gdyż taki recykling jest praktykowany. Jak to się mówi – o gustach się nie dyskutuje. Używa się ich jako kwietników oraz dekoracji, np. po pomalowaniu farbą. Znacznie bardziej wartościowym wykorzystaniem natomiast może być użycie opony traktora do stworzenia minioczka wodnego.

Stare okna

Starych okien po wymianie nie warto wyrzucać – mogą się przydać. Jeśli jest ich niedużo, posłużą do budowy inspektu. W większej liczbie, oczywiście przy dobrych umiejętnościach majsterkowicza, warto je wykorzystać do budowy szklarni. Taka konstrukcja będzie co prawda mniej estetyczna i nieco bardziej zacieniona od tych kupionych w sklepie, jednak wciąż doskonale spełni swoje zadanie i nie wymaga nakładów finansowych. Można zainstalować ją w mało uczęszczanym miejscu w ogrodzie lub na działce ROD.

Leave a Reply