Moda na EKO – warzywniki, sadowniki i kwietne łąki 

Uprawa ekologiczna, ekologiczna uprawa warzyw

Zagospodarowanie ogrodu to już nie tylko zielony trawnik otoczony tujami i miniaturowymi iglakami. Coraz więcej miejsca przeznaczamy na byliny, krzewy ozdobne z kwiatów, warzywniki, sadowniki, rabaty przyjazne dla motyli i pszczół, a na dużych działkach nawet łąki kwietne

Tekst i zdjęcia: Joanna Mrowińska, oazazieleni.pl

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie uprawą warzyw i drzew owocowych na naszych działkach oraz świadomość ekologiczna, która przejawia się m.in. tworzeniem w ogrodach rozwiązań przydatnych dla owadów, ptaków czy małych ssaków. Z całą pewnością ma to związek z rozwojem cywilizacyjnym, zanieczyszczeniem środowiska i tęsknotą za naturą.

Warzywniki

Co roku coraz więcej osób interesuje się własną i ekologiczną uprawą warzyw. Jest nie tylko modne, ale przede wszystkim zdrowe. Nawet na małych działkach wydzielamy miejsce pod warzywniki, które mogą stanowić również ozdobny element małej architektury. Wynosimy go wtedy nad ziemię o 20-30 cm i otaczamy deskami, wikliną, ceglanym murkiem czy nawet elementami ze stali, oczywiście zabezpieczonymi przez korozją. Uzyskamy w ten sposób bardzo elegancki i wpisujący się w klimat naszego ogrodu zakątek. Dodatkowo podniesiony warzywnik łatwiej się odchwaszcza, a ziemia w nim szybciej się nagrzewa, co stwarza lepsze warunki dla uprawy warzyw. Musimy jedynie pamiętać o regularnym podlewaniu, ponieważ w porównaniu z grządkami na poziomie gruntu te wyniesione szybciej przesychają. Przygodę z własnymi warzywami rozpoczynamy już w kwietniu, kiedy możemy wysiać rzodkiewkę i sałatę. Drugą zmianę warzyw mogą stanowić dynie, kabaczki, które bardzo dobrze rosną na szybko nagrzewających się rabatach. W ogródku świetnie sprawdzi się również groszek i karłowa fasola szparagowa. Tradycyjnie znajdzie się również miejsce dla pietruszki, marchewki czy buraków.

Wzniesiony warzywnik
Warzywnik

Sadowniki

Jeszcze do niedawna pierwszą czynnością na nowo kupionej działce było wycięcie wszystkich starych drzewek owocowych, żeby nie gubiły liści i gnijących później jabłek oraz innych owoców. Teraz coraz częściej pozostawiamy najbardziej wartościowe drzewa, które zapewnią nam cień w czasie upalnych dni oraz smaczne owoce i które oczywiście nie kolidują z budową. Na wieku działkach planowane są również nowe sadowniki. Jeśli mamy mało miejsca, możemy sadzić karłowe odmiany ulubionych jabłoni, grusz czy wiśni. Sadownik to jednak nie tylko same drzewa. Sadzimy pyszne i niezwykle aromatyczne porzeczki oraz agresty, a także uwielbiane przez dzieci borówki amerykańskie. Uzupełnienie ogrodowego owocowego menu mogą stanowić poziomki i truskawki. Drzewa to inwestycja na przyszłość. Warto już na etapie budowy domu zaplanować dla nich miejsce i je posadzić, ponieważ przyspieszy to pierwsze owocowanie, gdy już tam zamieszkamy. Najczęściej sadzimy jabłonie, śliwy i czereśnie. W zależności od wielkości działki możemy dobrać drzewa o odpowiedniej sile wzrostu. Karłowe odmiany oraz formy prowadzone poziomo przy trejażach możemy sadzić nawet na małych działkach przy szeregówkach oraz na tarasach.

Rabaty przyjazne dla owadów

Jeśli chcecie, aby Wasz ogród częściej odwiedzały motyle i inne owady odżywiające się nektarem, nic prostszego, wystarczy założyć rabatę z roślin wabiących te delikatne i piękne owady. Przeznaczamy na to jedynie kilka metrów kwadratowych terenu, koniecznie w słonecznym miejscu. Poniżej sprawdzony zestaw, któremu trudno będzie się oprzeć, oczywiście jeśli jest się owadem szukającym nektaru. Odpowiednio dobrane rośliny zakwitają po kolei przez cały sezon, dzięki czemu w naszym ogrodzie zawsze będzie coś miłego również dla oka. Wiosnę mogą powitać sasanki i żagwin ogrodowy, a po nich cudnie pachnące lilak Meyera i jaśminowiec. Latem kwitnienie rozpocznie budleja Dawida oraz lawendy i letnie kwiaty: jeżówki purpurowe również w odmianie ‘White Swan’ o białych kwiatach. Hortensja bukietowa w kompaktowej odmianie ‘Little Lime’ to doskonały sposób na zapewnienie niezwykle dekoracyjnych kwiatostanów aż do nastania zimy. Jesienią motyle przyciągnie rozchodnik okazały kwitnący na biało w odmianie ‘Stardust’ i aster nowobelgijski o fioletowo-niebieskich kwiatach. Zimozielony akcent na rabacie zapewni laurowiśnia wschodnia w odmianie ‘Otto Luyken’.

Łąki kwietne

Na większych działkach możemy sobie pozwolić na nieco więcej swobody w aranżowaniu przestrzeni ogrodowej i bez większego trudu wygospodarujemy teren na łąkę kwietną. Łąka taka bardzo dobrze wygląda gdy sąsiaduje z trawnikiem, wówczas możemy podziwiać jej zmienność, a różnobarwnie kwitnące kwiaty będą wyróżniały się na tle darni. Wybierając miejsce na łąkę pamiętajmy, żeby nie był to intensywnie użytkowany teren, ponieważ poszczególnym gatunkom musimy dać szansę rozrosnąć się przed zakwitnięciem. Najczęściej popełnianym błędem jest wsiewanie nasion roślin łąkowych w istniejący już trawnik. Powoduje to, że nasza łąka ma mało roślin kwitnących i wygląda często jak zachwaszczony trawnik, a nie o to przecież nam chodzi. Najlepszym sposobem jest głębokie spulchnienie terenu i mechaniczne usunięcie wszystkich chwastów, które w przyszłości mogły by konkurować z naszymi kwiatami. Po dokładnym usunięciu wszystkich kłączy poczekajmy około dwa tygodnie, aż skiełkują chwasty z nasion w glebie, aby je również usunąć. Możliwe jest również chemiczne usunięcie niepożądanych roślin, ale kłóci się to z ekologicznym podejściem do ogrodu. Najlepsze terminy do wysiewu łąki kwietnej to listopad oraz marzec/kwiecień, kiedy jest dosyć duża zawartość wilgoci w glebie. W okresach niedoboru opadów, gdy gleba jest bardzo sucha, szczególnie w pierwszym sezonie, pamiętajmy o regularnym podlewaniu naszych roślin łąkowych. Pielęgnacja łąki kwietnej polega na dwukrotnym koszeniu w ciągu roku. Pierwsze koszenie wykonujemy na przełomie czerwca i lipca, gdy większość roślin zdąży już zawiązać nasiona. Drugie koszenie wykonujemy jesienią, nie jest ono jednak niezbędne. Możemy pozostawić na zimę nadziemne części roślin i łąkę skosić w marcu przed kolejnym sezonem wegetacyjnym. Spośród dostępnych mieszanek nasion na łąki kwietne, najlepsze są te z małą zawartością traw, maksymalnie do 20-30%. Pozostałą część mieszanki stanowią rośliny łąkowe, m.in.: krwawnik pospolity, firletka poszarpana, złocień zwyczajny, chaber łąkowy, jaskier ostry, wyka ptasia i oczywiście maki.

 

Leave a Reply