Greenery kolorem roku – trendy na 2017 

Instytut Pantone, czyli światowy autorytet w dziedzinie barw, poprzez wybór najmodniejszego koloru na nadchodzący sezon ma olbrzymi wpływ na modę, sztukę, architekturę wnętrz i inne aspekty naszego życia. Oczywiście architektura krajobrazu również podąża za globalnymi trendami, co z pewnością zaobserwujemy na tegorocznych krajowych targach ogrodniczych, a także Chelsea Flower Show, która co roku wyznacza nowe kierunki w branży ogrodniczej i modzie ogrodowej

Tekst: Joanna Mrowińska, oazazieleni.pl

Greenery to soczysta, jasna zieleń. Świeżość, która symbolizuje nadejście nowego. Zieleń młodych liści będzie więc na topie nie tylko wiosną, gdy z wszystkich stron otoczą nas młode pąki
i listki, ale również znakiem rozpoznawczym całego roku. Możemy się spodziewać wielu zielonych dodatków zarówno w modzie, jak i wzornictwie przemysłowym – doniczek, konewek czy poduszek na fotelach i siedziskach. Będzie w czym wybierać. Czy damy porwać się tym trendom?

 


Sukulentowe dekoracje

Sukulenty od lat nie wychodzą z mody. Niespotykane aranżacje w przeróżnych misach i donicach zdobią przede wszystkim nasze tarasy i balkony. Mogą również stanowić ciekawy detal w ogrodzie. Porośnięte rojnikami skałki i kamienie, wiklinowe kosze, z których rojniki i rozchodniki dosłownie wypływają, a nawet stare buty obsadzone tymi roślinami wyglądają świetnie. Samodzielne wykonanie takich dekoracji jest bardzo proste. Wystarczy ,,coś” na stelaż: skałka, buty, ceramiczna donica, gdzie umieszczamy trochę ziemi i już możemy sadzić pojedyncze różyczki rojników i fragmenty pędów rozchodników. Na początku, gdy młode sadzonki się ukorzeniają, musimy pamiętać o podlewaniu roślin w czasie niedoboru wody. Za jakiś czas takie aranżacje są już praktycznie bezobsługowe. Czasem należy wyrwać jedynie pojedyncze chwasty.

FOT:

Fot. Fotolia_kosz – podpis – Sukulenty w koszu

Fot.8 – podpis – Sukulentowe dekoracje

Grabowe żywopłoty

Soczysta zieleń młodych liści grabowych otacza nas każdej wiosny niczym mgiełka. Grabowe żywopłoty nie są już kojarzone jedynie z geometrycznymi historycznymi ogrodami. Coraz częściej towarzyszą nowoczesnej architekturze w publicznych terenach zieleni, ale i naszych ogrodach, gdzie stopniowo wypierają tujowe żywopłoty sadzone wzdłuż granic działek. Graby w tej postaci mają wiele zalet. Przede wszystkim zapewniają nam zmienność w ciągu roku i pozwalają uniknąć nudy. Wiosną mamy piękną mgiełkę jasnozielonych listków, a latem zielony gesty żywopłot, który jesienią pięknie wybarwia się w odcieniach intensywnej żółci. Zimą z kolei widzimy piękny układ szkieletu naszego żywopłotu złożony z mnóstwa przeplatających się pędów.

Młode liście Grabu
Żywopłot grabowy

Wypielęgnowane trawniki

Soczysta zieleń wypielęgnowanego trawnika będzie w tym roku wtapiała się w ogrodowe trendy, więc jeśli chcemy pod tym względem być na czasie, to musimy poświęcić naszej murawie trochę uwagi. W tym celu warto wiosną porządnie wygrabić darń z resztek starych źdźbeł, które gnijąc pozbawiają trawnik tlenu. Dla żywej zielonej barwy konieczne jest regularne nawożenie. Optymalny program w tym zakresie to nawóz wieloskładnikowy w kwietniu i czerwcu oraz nawóz jesienny z potasem wysypany w sierpniu. Oczywiście nie możemy zapomnieć o regularnym podlewaniu, czyli po każdym nawożeniu oraz w okresach niedoboru wody.

 

wypielęgnowane trawniki

Zielone dywany z roślin okrywowych

Rośliny okrywowe wprowadzamy najczęściej pod drzewami, czyli tam gdzie najtrudniej utrzymać gęsty i zielony trawnik. W tym celu możemy sadzić zarówno byliny, takie jak barwinek pospolity, runianka japońska, funkia, bodziszki i wiele innych oraz krzewy o pokroju płożącym. Jako niski zielony dywanik idealnie sprawdzi się irga płożąca ‘Major’, irga drobnolistna ‘Streib’s Findling’ lub trzmielina Fortune’a. Wyższy zielony kobierzec uzyskamy sadząc irgę horyzontalną.

 

zielone dywany
Irga Dammera

Motywy roślinne we wnętrzach

Tapety, naklejki z zielonymi liśćmi to najmodniejszy dodatek w dekorowaniu wnętrz. Możemy je umieścić w szklanych witrynach wiszących szafek albo jako roślinne naklejki na ścianie. Zielone dekoracje z pewnością sprawią, że przebywanie w takim pomieszczeniu będzie nie lada przyjemnością.

Zielone motywy we wnętrzu

Zielone ściany we wnętrzach

Prawdziwy rozkwit czeka zielone technologie we wnętrzach. Zielona ściana to już niemal program obowiązkowy nowoczesnego biura i coraz częściej naszych domów czy mieszkań. Takie ściany możemy wykonać z roślin domowych oraz mchu.

Zielony obraz z mchu

Leave a Reply