Piernikowe drzewo – grujecznik japoński Cercidiphyllum japonicum ‘Pendulum’

Grujecznik japoński jest drzewem pochodzącym z Azji. Naturalnie występuje przede wszystkim w Japonii i Chinach, gdzie osiąga znaczne rozmiary, nierzadko przekraczając 30 m wysokości. W Polsce dorasta do 15-20 m, często tworząc formy wielopienne, które w pierwszych latach uprawy przypominają wysokie krzewy

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Falkowski, Związek Szkółkarzy Polskich

Wśród nielicznych odmian grujecznika japońskiego uwagę zwraca wyjątkowo atrakcyjna i malownicza forma o zwisających pędach – odmiana ‘Pendulum’. Ze względu na wyjątkowe walory ozdobne roślina ta była od wieków uprawiana przy buddyjskich świątyniach, m.in. na japońskiej wyspie Honsiu. Drzewo początkowo rośnie parasolowato, wypiętrzając się z wiekiem i rozrastając na boki. Po wielu latach uzyskuje do 5 m wysokości oraz 4 m szerokości. Pień drzewa pokrywa włóknista, podłużnie spękana kora. Gałęzie przewieszają się łukowato, a pędy rosną do dołu. Długopędy są cienkie, czerwonobrązowe, rozgałęziają się widlasto. Liście zielone z delikatnym odcieniem barwy niebieskiej, od spodu nieco owłosione i sinawe, mają do 8 cm długości. Rozwijające się wiosną młode liście są fioletowawe, później zielenieją. Na długopędach blaszki liściowe są okrągłe, mają sercowatą nasadę, a na brzegu karbowaną. Liście wyrastające z krótkopędów są jajowate, ich brzegi natomiast pozostają gładkie. Jesienią drzewa przybierają ciepłe barwy w odcieniach czerwieni, pomarańczy i złota. Liście po opadnięciu wydzielają ciekawy, korzenny słodki zapach przypominający zapach piernika. Prawdopodobnie dlatego w Niemczech grujecznik jest nazywany piernikowym drzewem (Kuchenbaum). Grujecznik japoński jest rośliną dwupienną. Kwiaty męskie i żeńskie występują oddzielnie na osobnych egzemplarzach. Czerwone kwiaty pozbawione okwiatu pojawiają się obficie na nagich gałązkach w kwietniu i maju przed rozwojem liści. Są wtedy wyjątkowo atrakcyjne.

Preferencje uprawowe

Grujecznik japoński preferuje gleby żyzne, stale umiarkowanie wilgotne, nienarażone na przesychanie. Drzewa najlepiej rosną w miejscach zacisznych, od lekko ocienionych po nasłonecznione. Są odporne na mróz, ale wrażliwe na wiosenne, majowe przymrozki. Młode rośliny są bardziej wrażliwe na przemarzanie niż starsze, dlatego w pierwszych latach uprawy pnie młodych drzew warto okrywać słomianym chochołem.

Grujecznik japoński w ogrodzie

Polecane aranżacje

Drzewa najpiękniej prezentują się sadzone pojedynczo w ogrodach przydomowych i parkach, zwłaszcza na tle nienagannie utrzymanego trawnika lub nad brzegami zbiorników wodnych. Ich parasolowate korony szybko stają się ulubionym miejscem zabaw dzieci – mogą się pod nimi chować i urządzać domki.

Artykuł powstał we współpracy ze Związkiem Szkółkarzy Polskich. Więcej informacji o roślinach i ich producentach uzyskać można na www.e-katalogroslin.pl lub www.zszp.pl i pod nr telefonu 22 435 47 22

 

Leave a Reply