Marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie: 

  • Najlepszy termin siewu roślin ozdobnych i warzyw na rozsadniku przypada na okres od 9 do 22 marca. W marcu wysiewamy m.in.: werbenę, cynieżeniszki, szałwię błyszczącą, nasturcję oraz nagietek. To dobry czas na produkcję kalafiora, kalarepy oraz ziół, takich jak oregano czy majeranek. Okres ten korzystnie wpływa także na sadzenie, przesadzanie i pikowanie roślin wysianych w lutym.
  • Walkę z chwastami i szkodnikami w marcu najlepiej podjąć w terminie od 2 do 8. Wówczas nawozimy glebę oraz zasilamy rośliny. W tym czasie walczymy także ze szkodnikami – przeprowadzamy opryski drzew owocowych i iglaków.
  • W tym miesiącu należy ciąć krzewy liściaste kwitnące latem na pędach tegorocznych np. budleje, wajgele, jaśminowce wonne, tawuły japońskie. Tniemy również u podstawy derenie, aby wydały większą liczbę kolorowych pędów oraz powojniki.
  • Wykonujemy także zabiegi ulepszające glebę, rozsypujemy próchnicę, kompost i płytko mieszamy z glebą.
  • Koniecznie grabimy liście z trawnika i rabatek, warto wywieźć je poza ogród, co zapobiegnie powstawaniu pleśni. Przycinamy trawę aż przy samej ziemi. To pobudzi ją do wzrostu, gdy tylko temperatura zacznie wzrastać.
  • W marcu sadzimy także np. iglaki, ale tylko odmiany wrażliwsze na mrozy, inne sadzimy jesienią. Sadzimy też róże, jednak ich nie przycinamy. Robimy to dopiero po dwóch latach od ukorzenienia, zawsze w kwietniu.

Kwiecień w ogrodzie:

  • Kwiecień to czas na rozmnażanie przez podział bylin kwitnących późnym latem i jesienią. Możemy już także wysadzić rozsadę roślin, które znoszą niewielkie przymrozki jak: lewkonie, lwie paszcze, niezapominajki, bratki, stokrotki i złocień marunę. W oczyszczoną z chwastów i wzbogaconą nawozami glebę można już na początku kwietnia wysadzać drobne cebulki mieczyków – duże najlepiej sadzić dopiero na przełomie kwietnia i maja.
  • Z roślin przechowywanych w pomieszczeniach (pelargonie, fuksje, datury, ołowniki, oleandry) można sporządzić sadzonki. Pojemniki z sadzonkami należy przenieść do ciepłych pomieszczeń (18-20 °C). Gdy po 2-3 tygodniach ukorzenią się i rozpoczną wzrost, uszczykujemy wierzchołki, aby rośliny się rozkrzewiły.
  • Rośliny, które nie zimują w gruncie, jak mieczyki, accidantera dwubarwna, babiana, błonczatka czyli ismena, galtonia, kroksomia ogrodowa, tygrysówka pawia, zawilec wieńcowaty, sadzimy do ogrodu od połowy kwietnia.
  • Wysiane w poprzednich miesiącach rośliny jednoroczne pikujemy. Pod koniec kwietnia hartujemy sadzonki przed wysadzeniem do gruntu. W tym celu przez około tydzień – codziennie coraz dłużej – wystawiamy rośliny na świeże powietrze. Jeżeli nie jest zbyt chłodno, możemy wysiewać do gruntu nasiona roślin jednorocznych.

Leave a Reply