Szkodniki jabłoni i grusz – jak je zwalczać?

Szkodniki na jabłoni zwalczanie, szkodniki na gruszy zwalczanie

Polska słynie z sadów jabłoniowych oraz gruszowych – ich owoce to nasze produkty narodowe. Oprócz profesjonalnych plantacji drzewa owocowe spotyka się także w większości przydomowych ogrodów. Aby dawały zdrowy, dobry plon, trzeba je chronić przed szkodnikami

Tekst: Michał Mazik

Jabłonie i grusze wbrew pozorom mają dość spore wymagania uprawowe. Trzeba zapewnić im żyzną glebę, słoneczne, zaciszne stanowisko i dobrą dostępność wody. Ponadto należy regularnie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne. To zwiększy odporność drzew, a tym samym ograniczy ryzyko masowego pojawiania się szkodników. Profilaktyka jest bardzo ważna. Zapobiegawczo stosuje się insektycydy (lub preparaty ekologiczne – w przydomowych ogrodach). Niestety czasem nawet przy optymalnej pielęgnacji pojawiają się problemy. Należy zwrócić więc uwagę na następujące szkodniki:

Szkodniki jabłoni (często występują także na gruszach):

Kwieciak jabłkowiec – to owad z rodziny ryjkowcowatych. Osiąga ok. 5-6 mm długości. Samice składają jaja w pąkach kwiatowych. Larwy żerują wygryzając pręciki i słupki, przy okazji podcinając płatki. Prowadzi to do zasychania pąków. Przy słabym kwitnieniu kwieciak może obniżyć plon nawet o kilkadziesiąt procent. Owady zimują w szczelinach kory oraz w ściółce. Drzewa powinno się sprawdzać w okresie nabrzmiewania pąków. Z 40 drzew warto zebrać po 10 pąków. Jeśli 60/400 pąków będzie uszkodzonych, należy zastosować insektycyd (Actara 25 WG, Bulldock 025 EC, Calypso 480 SC, Decis 2, Fastac 100).

Miodówka jabłoniowa – to pluskwiak osiągający do 4 mm długości. Samice składają jaja na pędach i w szczelinach kory. Larwy po wykluciu żerują na pąkach doprowadzając do ich zasychania lub deformacji. Ich wydzieliny zwiększają ryzyko pojawienia się grzybów sadzakowych Owady dorosłe wysysają sok z liści, na których powstają plamy i mozaiki. Ich występowanie można monitorować zawieszając pod koniec lutego żółte pułapki lepowe (4-5/0,5 ha)

Zabieg zwalczania (z użyciem karate Zeon 050 CS, Fastac 100 EC) przeprowadza się w fazie zielonego pąka kwiatowego. Optymalny termin widać po odłowach, gdy na jednej tablicy pojawi się kilkanaście do kilkudziesięciu szkodników.

Owocnica jabłkowa – błonkówka żeruje na zawiązkach owoców uszkadzając je częściowo lub niszcząc całkowicie. W pierwszym przypadku owoce rozwijają się (posiadają charakterystyczną korkowatą bliznę), w drugim opadają. Okres gradacji najczęściej przypada na drugą połowę czerwca. Przed kwitnieniem trzeba zawieszać na jabłoniach białe feromonowe pułapki lepowe). Jeśli do jednej przylepi się ok. 20 owadów, należy zastosować insektycyd (Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP, Reldan 225 EC).

Szkodniki grusz:

Miodówka gruszowa plamista zwalczanie

Miodówka gruszowa plamista – to jeden z najgroźniejszych szkodników sadów gruszowych. Jej szkodliwość jest podobna jak w przypadku innych gatunków miodówek. Przenoszą chorobę fitoplazmatyczną – zamieranie gruszy. Progi zagrożenia sprawdza się w okresie bezlistnym. W razie niebezpieczeństwa należy zastosować insektycydy (Fastac 100 EC) już wczesną wiosną. Ważną rolę w ochronie grusz pełnią owady drapieżne, jak: biedronki, dziubałek gajowy, dziubałeczek mały, skorki i złotooki.

Paciornica gruszowianka, podskórnik gruszowy zwalczanie

Paciornica gruszowianka – muchówka żeruje wewnątrz zawiązków powodując ich deformacje i zahamowanie rozwoju. Zawiązki czernieją i opadają. Oprysk przeciwko szkodnikowi wykonuje się w fazie zielonego pąka (np. Calypso 480 SC).

Podskórnik gruszowy – szpeciel atakuje liście, na których pojawiają się charakterystyczne pęcherzyki (początkowo żółte, później brunatniejące). Na owocach występują czerwonawe plamki. Zabieg zwalczania przeprowadza się kilkakrotnie w okresie wiosennym (np. preparatem Ortus 05 SC). Inny szpecielem, żenującym na gruszach jest wzdymacz gruszowy. Zwalcza się go podobnie jak podskórnika.

Szkodniki różnych grup roślin:

Mszyce – występują na różnorodnych grupach roślin, w tym na drzewach owocowych. Żerują w dużych skupiskach, wysysając sok z liści. Zaatakowane liście zwijają się, deformują i zasychają. Mszyce wydzielają spadź, która jest przyczyną pojawiania się patogenów chorobotwórczych. Ważną rolę w zwalczaniu pełnią owady drapieżne. W przydomowych sadach owady warto likwidować naturalnymi metodami (preparaty ekologiczne, z szarego mydła, gnojówki z roślin).

Przędziorek – roztocza są łatwe do rozpoznania: mają postać ciemnych punkcików i tworzą drobne, delikatne pajęczyny. Wysysają sok z liści doprowadzając do ich zwijania i deformacji. Zwalcza się je podobnie jak mszyce. Często pojawiają się w miejscach o suchym powietrzu – nie znoszą wilgoci.

Leave a Reply