Przegląd najpiękniejszych ogrodów w Polsce

 

Turystyka ogrodnicza to całkiem prężnie rozwijający się trend. Nasz kraj słynie z pięknych ogrodów – zarówno zabytkowych, edukacyjnych, jak i prywatnych. Przedstawiamy subiektywną listę najpiękniejszych z nich

Tekst: Michał Mazik

Ogrody – zwłaszcza te wyróżniające się wyglądem – są chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców danego regionu, jak i turystów. Można je zwiedzać niejako „przy okazji”, np. w czasie urlopu lub jako główne obiekty turystyczne. W drugim przypadku warto sporządzić sobie mapkę i z biegiem czasu odznaczać odwiedzone miejsca. Takich „punktów” jest bardzo dużo – nie sposób wymienić wszystkich. Na jakie ogrody w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę?

Ogród na Rozstajach (Młodzawy Małe w województwie świętokrzyskim)

To prywatny ogród botaniczno-ornitologiczny założony w 1993 r. przez Tadeusza i Zofię Kurczynów. Zajmuje powierzchnię 1ha. Można podziwiać w nim nie tylko tysiące roślin, ale także kilkanaście gatunków ptaków (mandarynki, bażanty, bociany czarne, łabędzie pawie). W ogrodzie dominują akcenty naturalistyczne i wiejskie. Ponadto posiada kamienną grotę i sporą kolekcję rzeźb.

Zespół pałacowo-parkowy w Wilanowie (Wilanów w województwie mazowieckim)

Ogród należy do zespołu pałacowego, wybudowanego przez Jana III Sobieskiego. W skład kompleksu wchodzi angielski ogród krajobrazowy (z pomnikami Jana Kochanowskiego i Franciszka Karpińskiego), ogród barokowy z licznymi rzeźbami, gaj Akademosa i ogród angielsko-chiński. Pałac nazywany jest „polskim Wersalem”.

Zespół pałacowo-parkowy w Wilanowie nazywany jest ,,polskim Wersalem”

Ziołowy Zakątek w Korycinach (Koryciny w województwie podlaskim)

To gratka dla miłośników ziół, zdrowej zielonej kuchni oraz naturalnych metod leczenia. W „Ziołowym zakątku” można zobaczyć nie tylko kolekcję roślin leczniczych (900 gatunków i odmian użytkowych), ale także skosztować niesztampowych dań (np. zupy w pokrzyw) i wyposażyć swoją kuchnię w przyprawy lub nalewki. Duże wrażenie robią akcenty folklorystyczne. Ogród botaniczny zajmuje powierzchnię 15 ha.

Ziołowy Zakątek w Korycinach to prawdziwa gratka dla miłośników ziół. W ogrodzie można zobaczyć sporą kolekcję roślin leczniczych. 

 

Ziołowy Zakątek w Korycinach to prawdziwa gratka dla miłośników ziół. W ogrodzie można zobaczyć sporą kolekcję roślin leczniczych.

„Frank Raj” – Polskie Ogrody Pokazowe (Frank w województwie pomorskim)

To prywatny ogród zbudowany w 2004 r. przez Huberta Kopciowskiego. Posiada ogrody podzielone tematycznie: historyczne (wodny ze skarpą, japoński, wiejski, modernistyczny, sentymentalno-romantyczny, barokowy, barokowo- angielski, rokokowy, neorenesansowy, średniowieczny) oraz botaniczne (palmiarnię, ogród bylinowy, ogród ziołowy i ciekawych owoców). W ogrodzie znajduje się także ptaszarnia i replika egipskiej piramidy. „Frank Raj” prowadzi dodatkowo szkółkę roślin.

Ogród pałacowy w Kozłówce (Kozłówka w województwie lubelskim)

Ogród urządzony jest w stylu francuskiego baroku. Został zbudowany w XVIII w. Uwagę wzbudzają linijkowe klasyczne rabaty, trawniki i trwałe dekoracje (rzeźby i fontanny). Za ogrodem rozciąga się naturalistyczny park ze starymi drzewami o pow. ok. 20 ha. W skład kompleksu wchodzi pałac, Galeria Sztuki Socrealizmu, kaplica oraz powozownia.

Arboretum w Bolestraszycach (Bolestraszyce w województwie podkarpackim)

To ogród założony w 1975 r. w celach naukowych. Zajmuje powierzchnię ponad 25 ha. Posiada różnorodne kolekcje roślin: dendrologiczne, bagienne, rzadkie – zagrożone wyginięciem, szklarniowe, użytkowe i biblijne. Dodatkową atrakcją są stawy i muzeum przyrodnicze. Arboretum jest częstym miejscem spotkań oraz spacerów.

Ogrody Królewskie na Wawelu (Kraków w województwie małopolskim)

To zrekonstruowane najstarsze w Polsce ogrody renesansowe. Pielęgnowała je królowa Bona. Wyróżniają je ceglaste aleje, partery ornamentowe, geometryczne rabaty i herbarium. W ogrodzie uprawiane są historyczne odmiany roślin, m.in. wiekowa róża francuska sprowadzona do Polski ok. 1600 r.

Ogród renesansowy na Wawelu w Krakowie

Poszukując ciekawych obiektów ogrodowych do zwiedzania warto skorzystać z ogrodowej mapy Polski: www.omp.oop.org.pl

Leave a Reply