Warzywa na start – zakładamy warzywnik

Domowa uprawa warzyw

Samodzielna uprawa warzyw to jedno z najprzyjemniejszych zajęć dla ogrodnika. Nic nie może się równać radości zbierania plonów z własnych grządek! Jednak prowadzenie własnego warzywnika jest bardzo pracochłonne i wymaga odpowiedniej wiedzy. Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, z którego dowiecie się, jak, gdzie i kiedy wysiewać warzywa. Warto to dobrze rozplanować, aby uniknąć niepotrzebnych problemów i przy jak najmniejszym nakładzie pracy zbierać zdrowe i dorodne plony od wczesnej wiosny do późnej jesieni

Tekst: Sławomir Moty

Nic nie smakuje tak, jak warzywa z własnej grządki, więc jeśli masz kawałek wolnej przestrzeni, trochę wolnego czasu i sporo chęci – załóż warzywnik.

Krok po kroku: Zakładanie warzywnika

Planowanie to połowa sukcesu. Im lepiej przygotujesz warzywnik do uprawy, tym mniej włożysz pracy w późniejszą pielęgnację roślin i zbierzesz większe plony. Od siewu do zbioru długa droga, a pielęgnacja warzywnika jest czasochłonna i pracochłonna.

Miejsce
Wybierz miejsce nasłonecznione w ciągu dnia przez minimum 6 godzin, z dala od wysokich drzew. Warzywa kochają słońce.

Gleba
Przekop ją dobrze i wymieszaj z żyzną ziemią z worków lub dobrze rozłożonym kompostem. Żyzna ziemia to zdrowe i dorodne plony.

Rozmiar
Na początek wybierz 10 swoich ulubionych warzyw i uprawiaj je na niewielkim poletku blisko domu. Im większy warzywnik, tym więcej pracy!

Kształt
Wymierz kwadratowe poletko składające się z 4 kwadratów 2×2 m z 50-centymetrową ścieżką pośrodku. Zacznij od małego kwadratowego warzywnika, z czasem go powiększysz. 

Wysiewanie
Wiosenną uprawę zacznij już na przedwiośniu, wysiewając pod osłonami warzywa ciepłolubne i te o długim okresie wegetacyjnym. Rozsada przyspiesza zbiory! 

Podlewanie

Jeśli wymieszasz glebę z kompostem, który utrzymują ją wilgotną, nie będziesz musiał podlewać grządek codziennie. Podlewaj warzywa w czasie suszy.

Nawożenie

Regularnie stosuj nawozy organiczne (kompost, nawozy zielone i obornik raz na 4 lata). Nie syp nawozów mineralnych bez potrzeby!

Skrzynie

Jeśli masz taką możliwość, załóż warzywnik na podniesionych grządkach. Uprawa warzyw w skrzyniach ułatwia pielęgnację i przyspiesza zbiory.

Kalendarz wysiewu – 30 najpopularniejszych warzyw

Zaplanuj dobrze uprawę warzyw, aby cieszyć się plonami od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Kalendarz uprawy warzyw pomoże Ci dobrze rozplanować wysiewy. Niektóre warzywa możesz wysiewać bezpośrednio do gruntu, te ciepłolubne i o długim okresie wegetacyjnym wymagają przygotowania rozsady pod osłonami i późniejszego posadzenia na miejsce stałe, po kilkudniowym hartowaniu sadzonek.

 

Leave a Reply