Wiosenne donice

Kolorowo kwitnące wiosenne kwiaty nastrajają nas bardzo optymistycznie. Nic więc dziwnego, że chcemy się nimi otaczać niemal wszędzie i nie ograniczamy się tylko do ogrodów. Wiosenne kompozycje ustawiamy na tarasach, balkonach, przy wejściu do domu, aby kolorowe kwiatki mieć blisko siebie. To również świetny sposób na ożywienie i pokolorowanie szarych ulic i placów

Tekst: Joanna Mrowińska, oazazieleni.pl
Zdjęcia: Joanna Mrowińska, fotolia

Roślinami, które nieodzownie kojarzą się z wiosną, jest oczywiście grupa cebulowych. Trudno wykonać wiosenne aranżacje bez udziału ich jaskrawych kwiatów. Świetnie sprawdzają się również w donicach. Jesienią wysadzamy cebulki do donic. Jednak czasem w małych doniczkach mogą przemarzać, warto więc podlewać je w czasie odwilży i przykryć donice gałązkami iglastymi, które na okres zimowy zapewnią akcent dekoracyjny. Ochronią także cebule przed zimowym wysuszeniem przez mróz i wiatr. Jeśli nie zdążyliśmy posadzić cebulek jesienią, to możemy kupić już podpędzone żonkile, szafirki, hiacynty czy tulipany w pojemnikach i przesadzić je do donic tworząc przy tym bajecznie kolorowe kompozycje.

W wiosennych aranżacjach roślinom cebulowym mogą towarzyszyć ciemierniki, które kwitną od późnej jesieni do wiosny.

Kompozycja z ciemierników ogrodowych, różowych tulipanów i wiśni.

Wczesna wiosna to również pora kwitnięcia żarnowców miotlastych. Stanowią one świetny akcent kolorystyczny do wiosennych aranżacji w donicach. Dla lepszego wypełnienia zielenią możemy obok posadzić bluszcz. Bardzo ciekawe kontrastowe zestawienie uzyskamy sadząc obok żółto kwitnącego żarnowca bratki o niebieskich płatkach.

Żarnowiec i bluszcz

Wiosenne kompozycje to jednak nie tylko rośliny cebulowe. Nie można wyobrazić sobie wiosennych donic bez bratków, które wdzięcznie na nas zerkają, a ich kwiaty oferują bardzo szeroką gamę kolorystyczną. Podobnie jest z prymulkami, które pozwalają nam wybrać ulubiony odcień spośród wielu żółtych, różowych, bordowych, a nawet fioletowych egzemplarzy. Zaletą bratków jest to, że kwitną bardzo długo i regularnie podlewane zapewnią dekoracyjny efekt aż do lata.

Leave a Reply