Narzędzia i akcesoria do regeneracji trawnika

Trawnik wbrew powszechnie panującej opinii wymaga dużych nakładów pracy. Aby stał się wizytówką ogrodu, należy poświęcić mu uwagę. Nie wystarczy go tylko kosić i podlewać. Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych należy wiosenna regeneracja. Aby była możliwa, potrzebne są specjalistyczne narzędzia

Tekst: Michał Mazik

Podstawowym sprzętem przy pielęgnacji trawnika jest kosiarka. Bez niej trawa szybko rozrosłaby się, zakwitła, a trawnik straciłby swój ozdobny i użytkowy charakter. To absolutne minimum. Oprócz niej warto dokupić także dodatkowe narzędzia i urządzenia, które pomogą w wiosennej regeneracji, a później ułatwią prace pielęgnacyjne. Co warto wybierać?

Wertykulator – do zwalczania grubej warstwy filcu

Dużym problemem wiosną – zwłaszcza po zimowych roztopach – jest zaleganie na trawniku grubej warstwy filcu. To najczęściej podgnita lub wyschnięta darń oraz odpady organiczne, tworzące nieprzepuszczalną powłokę. Jeśli występuje na znacznej powierzchni trawnika, może doprowadzić do niedoboru tlenu w glebie i przesuszenia korzeni. W rezultacie trawa zamiera. Efektywnym rozwiązaniem problemu jest wertykulacja. Zabieg warto przeprowadzić wiosną, a potem powtarzać go kilkakrotnie w czasie sezonu. Praca polega na wykonywaniu cięć w darni na głębokości 1-2 cm. To zwiększa przepuszczalność podłoża i aktywuje rozwój korzeni. Dzięki wertykulatorowi niszczy się nie tylko filc, ale także mech i częściowo chwasty. Najtańsze i najprostsze w obsłudze są urządzenia ręczne. Bardziej wydajny jest jednak sprzęt spalinowy i elektryczny. Pewną alternatywą dla wertykulacji może być dokładne grabienie. To jednak półśrodek – nie tak skuteczny jak użycie wertykulatora.

Aerator – silne napowietrzanie trawnika

Aeracja w przeciwieństwie do wertykulacji nie polega na cięciu darni, ale wykonywaniu głębokich (nawet kilkanaście centymetrów) otworów w glebie na powierzchni trawnika. Sprzęt jest wyposażony w gęste kolce lub rurki. Zabieg można wykonywać kilkukrotnie w trakcie sezonu, zwłaszcza na cięższych podłożach. Dzięki aeracji trawnik jest dobrze napowietrzony. To z kolei wpływa na lepsze ukorzenianie roślin, prawidłową regulację stosunków wodno-powietrznych i ogranicza ryzyko występowania chorób grzybowych u trawy. Aby aeracja była skuteczna, należy jednorazowo wykonać kilka przejazdów. Dawniej aeratory „produkowało” się domowymi sposobami. Była to deska z długim trzonkiem nabita wystającymi gwoździami. Jako aerator można wykorzystać także wał do piaskowania, o ile zakupi się na niego specjalne nakładki z kolcami.

Wałowanie – aby trawa lepiej się krzewiła

Używanie wału do trawnika jest potrzebne nie tylko przy jego zakładaniu. To narzędzie warto wykorzystać także do pielęgnacji trawy w okresie wiosennym. Zabiegu wałowania nie można jednak przeprowadzać zbyt wcześnie, gdyż można w ten sposób zniszczyć słabe i mało rozwinięte (jeszcze po zimie) źdźbła. Prace najczęściej wykonuje się od drugiej połowy kwietnia. Z pomocą ciężkiego wału (przynajmniej 70 kg) dociska się darń do podłoża. Dzięki temu trawa lepiej się krzewi i równomiernie rośnie. Trawnik będzie gęstszy i bardziej wyrównany. Wszelkie ubytki, które zauważymy w czasie pracy, należy uzupełnić wysiewając daną mieszankę nasion.

Narzędzia do odchwaszczania

Aby trawnik szybciej zregenerował i odzyskał swój atrakcyjny wygląd należy walczyć z zachwaszczeniem już od wczesnej wiosny. Szczególnie uciążliwe są chwasty o głębokim bądź rozległym systemie korzeniowym (mniszek, perz, podagrycznik). Prace można wykonywać ręcznie, chemicznie z użyciem herbicydów lub mechanicznie, używając odpowiednich narzędzi. Przydatne mogą być wyrywacze do chwastu osadzone na teleskopowych trzonkach. Dzięki nim praca będzie efektywniejsza i bardziej komfortowa.

Leave a Reply