Popularne piękno

Pochodzą przede wszystkim z terenów Europy, Azji oraz Afryki Północnej, liczą ponad 300 gatunków. Spotyka się je na skalniakach, rabatach oraz w doniczkach. Goździki, bo o nich mowa, stanowią jedną z najbardziej popularnych grup roślin ozdobnych

Tekst: Natalia Dur

Goździki (Dianthus) to jedne z piękniejszych i najczęściej uprawianych w przydomowych ogrodach roślin. Liczą ponad 300 gatunków, co pozwala na sporą różnorodność. Są roślinami jednorocznymi, jak goździk ogrodowy czy chiński, lub dwuletnimi, jak goździk brodaty. Mogą być także bylinami np. goździk alpejski i pierzasty. Jakie gatunki warto uprawiać w ogrodzie, czy goździki z powodzeniem można hodować w doniczkach? Przekonajcie się sami.

Najpopularniejsze odmiany 

Goździk ogrodowy – ze względu na mnogość odmian wysokość i barwa kwiatów może być różna. Goździk ogrodowy wydziela bardzo przyjemny zapach. Posiada długie i lekko wygięte liście z szarym, woskowatym nalotem. Wzrasta na sztywnej i grubej łodydze pojedynczo lub po kilka razy. Głównie uprawiany jest z nasion. Wymaga stanowisk słonecznych i stałej wilgotności. W gruncie może być uprawiany jako roślina jednoroczna lub dwuletnia. Do gruntu wysadza się go pod koniec lipca albo z początkiem sierpnia. Zakwita następnego roku.

Goździk chiński – występuje w barwach: czerwonej, różowej, białej oraz rozmaitych zestawieniach. Tworzy spore pojedyncze lub pełne, bezzapachowe kwiaty, zebrane po 1-3 na szczycie sztywnej, rozgałęzionej łodygi. Wymaga słonecznych stanowisk, nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Przy uprawie gruntowej wysiewa się nasiona do ciepłego inspektu w marcu-kwietniu, a do gruntu wysadza się je na początku maja.

Goździk brodaty – występuje w takich samych barwach jak goździk chiński i ogrodowy. Występuje jako niewielki pojedynczy lub pełen, pachnący kwiat, zebrany po kilka lub kilkanaście kwiatostanów na szczycie sztywnego, dość grubego pędu. Odmiana posiada gładkie, ciemnozielone i dość szerokie liście. Wymaga słonecznych stanowisk i gliniasto-piaszczystych gleb o stałej wilgotności. Goździk brodaty idealnie sprawdzi się w ogrodzie w stylu wiejskim oraz na rabacie z bylinami. Roślina ta nadaje się na kwiat cięty.

Goździk pierzasty – posiada pojedyncze lub pełne, niewielkie, lecz intensywnie pachnące kwiaty, o postrzępionych płatkach białych lub różowych. Zebrane są po kilka na szczycie rozgałęzionej łodygi. Goździk pierzasty szczyci się gładkimi i wąskimi listkami. W Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Jego kwiaty to silny wabik na motyle i inne owady zapylające.

Goździk siny – posiada intensywnie pachnące kwiaty, niezbyt duże i pojedyncze. Najczęściej występuje w kolorze białym, czerwonym lub różowym w zależności od odmiany. Wymaga przepuszczalnej gleby, słonecznego stanowiska. Źle znosi suszę, wymaga też częstego plewienia, gdyż łatwo zarasta chwastami.

Goździk kropkowany – ma niewielkie, lekko pachnące kwiaty, złożone z wyraźnie oddzielonych i postrzępionych na brzegach płatków, w kolorze ciemnoróżowym z czasem widocznymi drobnymi plamkami. Odmiany miewają kwiaty białe, różowe, czerwone lub dwubarwne. Wymaga słonecznych stanowisk i gliniasto-piaszczystych gleb o stałej wilgotności. Po przekwitnięciu należy roślinę mocno przyciąć.

Doniczkowy goździkowy raj 

Goździki to już nie tylko kwiaty ogrodowe czy cięte. Od kilkunastu lat ogromnym powodzeniem cieszą się goździki doniczkowe. Grupa ta powstała ze skrzyżowania goździków chińskich z miniaturowymi. Należą one do form karłowych, których wysokość nie przekracza 20 cm. Goździki doniczkowe posiadają drobne, długo kwitnące i pachnące kwiaty.

W kwiaciarniach można kupić uprawiany w doniczkach goździk ogrodowy (Dianthus caryophyllus). Rozmnaża się go przez wysiew nasion w marcu-kwietniu. Jeśli temperatura uprawy nie przekracza 15 ºC, zakwita na Dzień Matki. Drugim gatunkiem uprawianym niekiedy w doniczkach jest goździk brodaty (Dianthus barbatus) również rozmnażany generatywnie. Nasiona wysiewa się w czerwcu bezpośrednio do doniczek o średnicy 10 cm. Posadzony do doniczek goździk chiński (Diantus chinensis), popularnie uprawiany w ogródkach i na rabatach bylinowych, też będzie się czuł dobrze w mieszkaniu.

Na parapecie

Goździki doniczkowe będą w mieszkaniu wyglądać dekoracyjnie nawet przez trzy miesiące. Wraz ze wzrostem temperatury w pokoju (ponad 20 ºC) skraca się ich okres kwitnienia. Rośliny należy podlewać obficie, ale niezbyt często. Goździków doniczkowych nie nawozimy, powinny być posadzone w podłożu zawierającym wolno rozkładające się nawozy. Rozmnaża się je wegetatywnie przez sadzonki wierzchołkowe, jednak posadzone do nowych doniczek w warunkach domowych nie powtarzają kwitnienia. Goździków tych nie można wysadzać do ogrodu, gdyż w naszym klimacie przemarzną w zimie.

Goździki (Dianthus) to jedne z piękniejszych i najczęściej uprawianych w przydomowych ogrodach roślin. Liczą ponad 300 gatunków, co pozwala na sporą różnorodność

Od kilkunastu lat ogromnym powodzeniem cieszą się goździki doniczkowe. Grupa ta powstała ze skrzyżowania goździków chińskich z miniaturowymi. Należą one do form karłowych, których wysokość nie przekracza 20 cm

 

Leave a Reply