Zaplanuj własną wyszukaną elegancję

Styl shabby chic można nazwać wyszukaną elegancją, która łączy w sobie elementy postarzane z nowoczesnymi. Jest on bardzo popularny w dekorowaniu wnętrz i coraz częściej za sprawą charakterystycznych detali przenika również na balkony i tarasy, a z nich dalej do ogrodów

Tekst: Joanna Mrowińska, oazazieleni.pl

Shabby chic to swoista zabawa różnymi stylami. Z jednej strony mamy detale w dobrym smaku z odrobiną nostalgii, romantyzmu, przeplatające się ze stylem rustykalnym, czyli wiklinowymi koszami, osłonkami czy elementami ogrodzeń, a z drugiej strony stylem glamour i praktycznym minimalizmem. Shabby chic wywodzi się ze stylizacji charakterystycznej dla krajów skandynawskich, czyli połączenia pastelowych kolorów i bielonego drewna.

Na kartce

Charakterystyczne cechy shabby chic

Styl ten wyróżniają surowe i naturalne materiały: drewno, kamień, a także cegła i żeliwo. Nie spotkamy w nim natomiast elementów stalowych i z tworzyw sztucznych. Drewniane dekoracje oraz podłogi malowane są farbami strukturalnymi, które zachowają strukturę i wzory w drewnie. Nawierzchnie ogrodowe wykonuje się natomiast z naturalnego kamienia. Kolorystyka stylu jest również bardzo charakterystyczna, niczym ze starej fotografii. Barwy są jasne, delikatne i pastelowe. Dominują kolory biały, kremowy, beżowy, szary oraz różowy i niebieski, ale w delikatnym, pastelowym odcieniu, często jako poprzecierane z bielą.

Z wnętrza do ogrodu

W stylu shabby chic główną rolę odgrywają meble i dodatki, to one właśnie nadają charakterystyczny klimat. Meble nadgryzione ,,zębem” czasu nie muszą być stare, mogą zostać postarzone poprzez przetarcie i pomalowanie białą farbą. Najważniejsze będzie jednak zestawienie „starych” detali z nowoczesnymi.

Stylowe detale

Drewniane meble ogrodowe, pomalowane na biało albo w delikatnie niebieskim odcieniu, a krzesła obowiązkowo z miłymi dla oka kolorowymi poduszkami to podstawowe wyposażenie stylowego tarasu i patio. Do tego możemy dołożyć delikatne białe, lekko romantyczne lampiony ogrodowe. Dla kontrastu tak charakterystycznego w stylu shabby chic koniecznie dodajmy coś nowoczesnego, np. designerską lampę ogrodową.

Nawierzchnie 

W ogrodzie nawiązującym do opisywanego stylu nawierzchnie możemy wykonać z naturalnego kamienia. W tej roli wspaniale sprawdzi się elegancki i jednocześnie surowy granit w postaci kostek albo płyt. Wprowadzamy go jako wykończenie ścieżek ogrodowych oraz podjazdu. Innym pomysłem jest ścieżka z drewnianych elementów z przestrzeniami pomiędzy deskami wypełnionymi naturalnym kruszywem: grysem granitowym albo marmurowym.

Rośliny

Kwitnące byliny i krzewy o kwiatach w odcieniach bieli, subtelnego różu, delikatnego fioletu czy błękitu stanowią dopełnienie stylowego ogrodu. Ciekawy efekt uzyskamy eksponując je na tle jednorodnej, zielonej ściany: żywopłotu grabowego albo cisowego, a także ciemnozielonej ściany porośniętej bluszczem pospolitym. Projektując dekoracyjną część ogrodu warto wykorzystać gatunki kwitnące w różnych terminach, a tym samym przedłużyć kwitnienie od wiosny nawet do nastania mrozów. Również wiele gatunków drzew świetnie wpisze się w nastrój naszego ogrodu. Przykładem są wiśnie piłkowane w odmianach ‘Kanzan’ i ‘Amanogawa’, które wiosną swoimi różowymi, delikatnymi i pełnymi kwiatami pozwolą nam osiągnąć subtelną elegancję. Innym gatunkiem zachwycającym nas wiosennym kwitnieniem jest piękne pnącze – glicynia. Dla ciekawszego efektu możemy ją rozpiąć na urokliwej pergoli. Letni, słoneczny taras upiększymy wprowadzając nastrojowy klimat lawendą wąskolistną, bajecznie pachnącymi odmianami róż w odcieniu delikatnego różu oraz hortensjami bukietowymi. Niewątpliwą zaletą hortensji w odmianie ‘Little Lime’ czy ‘Bobo’ jest zmiana koloru w miarę przekwitania od kremowobiałego do różowego, czyli idealnie wpisują się one w klimat ogrodu. Kwiatostany hortensji po zasuszeniu są dodatkowo cennym elementem aranżacji we wnętrzach. Ciekawy efekt osiągniemy również sadząc piwonie chińskie
o niezwykle pięknych kwiatach. Ogrodowe pergole i trejaże możemy obsadzić powojnikami o delikatnych, dzwonkowatych kwiatach. Pięknie prezentuje się w tej roli odmiana ‘Cecile’ (Clematis ‘Cecile’) o niebiesko-fioletowej barwie płatków.

Cieniste zakątki

W ogrodzie możemy pozwolić sobie również na odrobinę romantyzmu, projektując tajemnicze zakątki w ocienionych częściach. Idealnie sprawdzi się ławka obsadzona funkiami w sąsiedztwie muru z nastrojowo wypływającą wodą. Eleganckie bukszpanowe kule i biało kwitnąca hortensja pnąca będą uzupełnieniem nastrojowego zakątka.

Rzut ogrodu Shabby Chic

Leave a Reply