Szałwia lekarska – wyjątkowo uniwersalna roślina

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) to niezwykle uniwersalna roślina, którą możemy wykorzystać na wiele sposobów w ogrodzie i na balkonie. Jej uroda, właściwości dekoracyjne i użytkowe, a także niskie wymagania uprawowe sprawiają, że nawet początkujący ogrodnicy mogą z powodzeniem uprawiać ją na swoich grządkach i czerpać z jej rozlicznych właściwości

Tekst i zdjęcia: Jolanta Piekarz

Szałwia lekarska to okazała bylina o półzdrewniałych pędach, która dobrze się rozwija i zimuje bez większego problemu w naszych warunkach klimatycznych. Osiąga około 60-70 cm wysokości, rozrośnięte egzemplarze przyjmują formę niewielkiego krzewu. Preferuje stanowiska o glebach wapiennych, ale udaje się również na glebach obojętnych lub lekko kwaśnych. Ważne, aby ziemia była lekka i przepuszczalna. Nie wymaga intensywnego nawożenia – rośliny nieprzekarmione są bardziej zwarte i ładniej się prezentują. Nasiona szałwii wysiewamy w maju na rozsadnik wprost do gruntu. Wschody przerywamy, pozostawiając siewki w odległości 10–15 cm. We wrześniu młode rośliny możemy już przenosić na stanowiska docelowe. Szałwia pięknie wygląda już w pierwszym roku uprawy ze względu na dekoracyjne, skórzaste liście o szarozielonym odcieniu. W drugim roku po wysiewie pięknie zakwita na przełomie maja i czerwca.

Szałwia lekarska – roślina ozdobna

Szałwię możemy uprawiać zarówno w ogrodzie ziołowym, jak i na reprezentacyjnych rabatach ozdobnych. Jest niezwykle dekoracyjna, szczególnie w okresie kwitnienia, ale nie tylko. Jej piękne, szarozielone, owalne liście również mają walory dekoracyjne. Szałwię najlepiej uprawiać w grupie, rezerwując pod tę okazałą roślinę sporo miejsca. Gęsto posadzona może posłużyć do zadarniania miejsc wyjątkowo słonecznych, ponieważ świetnie czuje się w pełnym słońcu. Pędy szałwii przycinamy po kwitnieniu – o ile nie planujemy zbioru nasion. Dzięki temu roślina ładnie się rozkrzewi, a młode pędy rozkwitną w następnym roku. Sadząc szałwię na balkonie wybierzmy dla niej sporą donicę, a na zimę zabezpieczmy ją przed mrozem – pamiętając, że rośliny zimujące w donicach są narażone na przemrożenie bryły korzeniowej.

Szałwia lekarska – roślina zielarska
Liści szałwii zawierają wartościowe olejki, garbniki, kwasy organiczne i witaminy. Od wieków napary z szałwii lekarskiej stosowane są do zmniejszania stanów zapalnych w organizmie człowieka, pomagają przy leczeniu ran, wpływają korzystnie na układ trawienny. Susz z szałwii znajdziemy w wielu mieszankach zielarskich dostępnych w naszych aptekach.

Szałwia lekarska – roślina przyprawowa
Liście szałwii do celów kulinarnych zbieramy przed kwitnieniem. Na świeżo lub po wysuszeniu dodajemy do mięs, ryb, sałatek warzywnych, a nawet ciast i deserów.

Szałwia lekarska – roślina miododajna
Kwiatostany szałwii wabią rozliczne owady, które poszukują nektaru. W czasie kwitnienia wokół rośliny panuje duży ruch, ciągle słyszalne jest pracowite bzyczenie. Szałwia lekarska jest chętnie odwiedzana przez pszczoły i cechuje się dużą wydajnością miodową.

Szałwia lekarska – odmiany
W sprzedaży dostępne są również odmiany szałwii o kolorowych liściach – biało-różowo-zielonych i żółto-zielonych. Warto zwrócić na nie uwagę, szczególnie jeśli najbardziej zależy nam na walorach dekoracyjnych tej ciekawej rośliny.

Leave a Reply