GARDEN & TRENDS POLECA WARZYWA

Burak ćwikłowy (Beta vulgaris)

Wymagania i uprawa

Buraki uprawia się tylko z siewu wprost do gruntu, nie uprawia się ich z rozsady, gdyż nie lubią przesadzania. Nasiona wysiewa się w rzędach, na głębokość 1-2 cm, w kwietniu (na botwinkę) lub od końca maja do lipca (wytworzą wtedy pękaty korzeń). Po skiełkowaniu nasion siewki, które mają 2-3 liście, trzeba przerzedzić. Rozstaw na botwinkę: 6 cm pomiędzy roślinami, na korzenie: 12 cm.

Roślina ma duże wymagania świetlne, najlepiej udaje się na stanowiskach słonecznych. Należy unikać miejsc zacienionych oraz nadmiernego zagęszczenia. Nasiona kiełkują dopiero w 8 °C. Jeśli podczas wzrostu będzie utrzymywać się temperatura poniżej 15 °C, roślina może wypuścić pęd kwiatostanowy.

Gleba powinna być dobrze spulchniona, lekka, przepuszczalna, o dużej zawartości próchnicy. Nie powinno się go uprawiać na glebie o pH poniżej 6,5. Burak uprawia się w drugim lub trzecim roku po oborniku. Nie jest wrażliwy na przedplon. Nie powinno się go uprawiać po sobie i szpinaku. Dobrymi sąsiadami są dla niego za to: sałata, ogórek, koper, rzodkiewka i seler.

Pielęgnacja

Wymaga podlewania w czasie kiełkowania nasion i zawiązywania korzenia.  Uprawy trzeba systematycznie odchwaszczać i spulchniać międzyrzędzia. W czasie wzrostu wymaga zasilania nawozem wieloskładnikowym, jednak przenawożenie azotem powoduje pogorszenie jakości korzeni.

Marchew (Daucus carota)

Wymagania i uprawa

Marchew uprawia się tylko z siewu wprost do gruntu od końca marca do czerwca. Nie uprawia się jej z rozsady, gdyż nie lubi przesadzania. Nasiona wysiewa się na głębokości 1,5 cm, w rzędach co 1530 cm. Po wzejściu wymaga przerywania. Najlepiej rośnie na glebie lekkiej i przepuszczalnej, zasobnej w próchnicę. Na glebie ciężkiej i kamienistej korzenie będą się rozwidlać. Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe i przewiewne. Najwartościowsze korzenie tworzy w temp. 15-21 °C.

Uprawia się ją w drugim lub trzecim roku po oborniku. Uprawa w pierwszym roku może powodować rozdwajanie się korzeni. Dobrym przedplonem są warzywa bobowate (fasola, groch, bób), warzywa kapustne, ogórek, pomidor, cebula. Nie powinno się jej wysiewać po sobie oraz po selerze i pietruszce. Dobrym sąsiadem dla marchwi jest rzodkiewka, cebula i koper.

Pielęgnacja

Jest wrażliwa na suszę w okresie najintensywniejszego wzrostu – tj. dwa miesiące przed zbiorem. Gleba powinna być stale lekko wilgotna. Duże wahania wilgotności powodują rozwidlanie się korzeni. Wymaga regularnego odchwaszczania (szczególnie jest to ważne podczas kiełkowania nasion) i spulchniania międzyrzędzi. Jest wrażliwa na brak azotu, jednak nawożenie najlepiej wykonać przedsiewnie.

Cukinia (Cucurbita pepo var. giromontina)

Wymagania i uprawa

Cukinia ma wysokie wymagania cieplne i powinna być uprawiana z rozsady (rzadko uprawia jest z siewu do gruntu, dopiero w drugiej połowie maja). Poniżej 15 °C przestaje rosnąć i owocować. Nasiona na rozsadniku wysiewa się na początku kwietnia, a gotową rozsadę (w rozstawie 100×100 cm) sadzi do gruntu po 15 maja.

Najlepsze jest stanowisko słoneczne, ciepłe (20-25 °C). Wymaga gleb żyznych, zasobnych w próchnicę, lekkich i przepuszczalnych o pH 6,5-7. Najlepiej rośnie w pierwszym roku po oborniku. Dobrym przedplonem są warzywa bobowate (fasola, groch, bób), szpinak, sałata i warzywa korzeniowe. Źle rośnie na stanowisku po innych warzywach dyniowatych.

Pielęgnacja

Cukinia potrzebuje dużo wody, trzeba ją regularnie i obficie podlewać. Nie można dopuścić do przesuszenia. Niedobór wody może powodować zahamowanie wzrostu, zmniejszenie plonu i wielkości owoców, jednak nadmiar powoduje gnicie kwiatów i owoców. Wymaga także odchwaszczania i spulchniania gleby. Aby zapobiec rozwojowi chwastów i utracie wilgoci z gleby można ją ściółkować czarną agrowłókniną. Roślina jest żarłoczna i wymaga zasilania pogłównego nawozem wieloskładnikowym do uprawy warzyw. Owoce zbiera się sukcesywnie, w miarę dorastania. Przetrzymanie owoców powoduje zahamowanie tworzenia nowych.

Ogórek gruntowy (Cucumis sativus)

Wymagania i uprawa

Ogórek można wysiewać bezpośrednio do gruntu (w maju) lub uprawiać z rozsady. Nasiona na rozsadnik wysiewa się w kwietniu, a gotową rozsadę sadzi po 15 maja na miejsce stałe. Ogórki to rośliny silnie rozrastające się, dlatego przy wysiewie nasion trzeba zastosować odpowiednią odległość między rzędami (ok. 70-120 cm) i w rzędach (co ok. 15 cm). Kiełkowanie nasion zachodzi dopiero przy temperaturze gleby 15-18 °C, a optymalna temperatura wzrostu rośliny wynosi 20-25 °C. Stanowisko powinno być słoneczne i osłonięte, gdyż roślina jest wrażliwa na zimne wiatry.

Ogórek uprawia się w pierwszym roku po oborniku. Jako przedplon nadają się warzywa bobowate (bób, groch, fasola), cebula, szpinak i rzodkiewka. Dobrym sąsiadem dla ogórka jest koper, rzodkiewka Nie powinno się go uprawiać po warzywach dyniowatych częściej niż co 4 lata.

Pielęgnacja

Mają bardzo wysokie wymagania wodne i glebowe. W okresie wzrostu ogórki należy zasilać co około dwa tygodnie, najlepiej nawozem zasobnym w potas. Przenawożenie azotem powoduje parcenie owoców. Pogłównie najlepiej zasilać tylko nawozami naturalnymi. Gleba wymaga regularnego odchwaszczania, warto zastosować uprawę na agrowłókninie. Rośliny wymagają regularnego podlewania, jednak należy unikać polewania roślin w czasie chłodów.

Leave a Reply