GARDEN & TRENDS POLECA NA BALKON

Pelargonia bluszczolistna, zwisająca (Pelargonium peltatum)

Wygląd: Niekwestionowana królowa polskich balkonów! Najlepiej wygląda w wiszących koszach i skrzynkach balkonowych. Kwitnie nieprzerwanie od połowy maja do października (do pierwszych mrozów). Tworzy kwitnące kaskady kwiatów, zwisające na długich pędach (długości nawet 120 cm) i charakterystyczne bluszczokształtne liście. Kwiaty mogą być pojedyncze (najdłuższe pędy), półpełne i pełne w barwie czerwonej (najczęściej), różowej lub białej, rzadziej w innych kolorach.

Wymagania uprawowe: Najlepiej rośnie na stanowisko słonecznym lub lekko zacienionym, jednak na słońcu znacznie lepiej kwitnie, osłonięta przed silnym wiatrem i ulewnym deszczem, który mógłby połamać jej kruche pędy. Im bardziej słoneczne stanowisko, tym więcej wody potrzebuje.

Pielęgnacja: Wymaga częstego podlewania (latem codziennie, w czasie upałów dwa razy dziennie – rano i wieczorem). Nie można doprowadzić do przesuszenia ani przelania – szybko pleśnieje. Z uwagi na silny wzrost i obfite kwitnienie jest rośliną bardzo żarłoczną. Wymaga nawożenia (najlepiej wraz z podlewaniem) co 7 dni, odżywką bogatą w potas lub specjalnym nawozem do pelargonii. Regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów wydłuża kwitnienie i obniża ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Pelargonia angielska, wielkokwiatowa, królewska (Pelargonium grandiflorum)

Wygląd: Kuzynka pelargonii bluszczolistnej, znacznie od niej delikatniejsza. Tworzy za to większe kwiaty (nawet do 8 cm średnicy) i krótsze (30-50 cm), wyprostowane pędy. Kwitnie nieprzerwanie od czerwca do końca września. Kwiaty w podobnych kolorach co inne pelargonie oraz fioletowym, a nawet z wzorkami na płatkach. Liście ząbkowane, ze słabo wyczuwalnym zapachem. Niektóre odmiany, zwane ‘Angeleyes’ (o drobniejszych pędach, liściach i kwiatach) nazywane są anielskimi.

Wymagania uprawowe: Są wrażliwe na niekorzystne warunki pogodowe. Stanowisko powinno być słoneczne (nawet w pełni nasłonecznione, przestaje kwitnąć, gdy ma za mało światła), osłonięte od wiatru. Roślina wieloletnia, ciepłolubna, znacznie bardziej wrażliwa na niskie temperatury niż inne pelargonie. Po sezonie można przenieść ją do domu i uprawiać na parapecie.

Pielęgnacja: Wymaga regularnego podlewania, ziemia musi być stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Nie lubi przesuszenia. W czasie intensywnych upałów może nastąpić zahamowanie kwitnienia. Wymaga częstego nawożenia (co 7 dni), przy jego braku zrzuca kwiaty. Usuwanie przekwitłych kwiatów wydłuża kwitnienie. Zimowanie w temp. 8-10 °C, dużo światła, ograniczone podlewanie i brak nawożenia.

Fuksja mieszańcowa, ułanka (Fuchsia ×hybrida)

Wygląd: Niegdyś bardzo popularna, później trochę zapomniana, dziś wraca do łask.

Kwitnie od maja do przymrozków. Tworzy charakterystyczne, fantazyjne kwiaty, zwane ułankami. Wyglądają niczym małe roztańczone baletnice. Mogą być różowe, purpurowe, karminowe, amarantowe, pomarańczowe, a nawet białe (w różnych odcieniach i kombinacjach kolorów). Doskonale wyglądają w wiszących doniczkach lub w skrzynkach balkonowych, gdzie ich półzwisające pędy mogą swobodnie opadać. Ciekawie wyglądają fuksje szczepione na pniu.

Wymagania uprawowe: Lubi słoneczne stanowisko, jednak nie przepada za pełnym nasłonecznieniem, ostrym słońcem, które może powodować przypalenie liści. Najlepiej rośnie w lekkim półcieniu. W czasie długotrwałych, intensywnych upałów zrzuca kwiaty i przestaje rosnąć. Roślina wieloletnia, od maja do października może rosnąć na tarasie, zimę powinna spędzić w domu.

Pielęgnacja: Nie lubi nadmiernej wilgoci, bo szybko gnije. Podłoże nie może jednak przeschnąć. Wymaga częstego nawożenia (raz na 7-10 dni, wraz z podlewaniem) odżywką do roślin kwitnących. Aby długo kwitła, trzeba obrywać przekwitłe kwiaty. Przechowywać w chłodnym (5-8 °C) pomieszczeniu od października do maja.

Petunia zwyczajna (Petunia ×hybrida)

Wygląd: Druga po pelargonii najpopularniejsza i najobficiej kwitnąca roślina balkonowa. Pędy mogą być wzniesione lub pokładające się. Doskonale wygląda wysokich donicach. Do skrzynek i wiszących koszy świetnie pasuje petunia zwisająca, czyli surfinia. Jej pędy mogą dorastać nawet do 100 cm długości. Kwiaty (od 3 do 10 cm średnicy) mają charakterystyczny kształt trąbki i zwykle barwę różową, fioletową lub białą. Dużym zainteresowaniem cieszą się także odmiany dwubarwne i prawie czarne. Kwitnie bardzo obficie od maja do przymrozków.

Wymagania uprawowe: To roślina ciepłolubna, wymaga pełnego słońca – słabo kwitnie w zbyt zacienionym miejscu. Stanowisko powinno być zaciszne, osłonięte od deszczu, który może niszczyć kwiaty i powodować plamy na liściach. W czasie suszy jej liście więdną, a kwitnienie zostaje zahamowane.

Pielęgnacja: Wymaga częstego podlewania (latem codziennie, w czasie upałów dwa razy dziennie). Jest bardzo żarłoczna i wymaga częstego zasilania (rozcieńczony nawóz, raz na 2-3 dni, wraz z podlewaniem)! Tworzy mnóstwo kwiatów i musi być nawożona specjalnym nawozem do roślin kwitnących lub do petunii. Nie lubi przenawożenia azotem! Nawóz powinien zawierać dużo potasu. Przekwitające kwiatostany należy usuwać, co wydłuża kwitnienie.

 

Begonia, ukośnica stale kwitnąca (Begonia semperflorens)

Wygląd: Jedna z najpopularniejszych, najtańszych i najobficiej kwitnących roślin balkonowych. Ta mała (15-20 cm) roślinka nieprzerwanie obsypuje się kwiatami od maja do października. Czasem jest ich tak dużo, że nie widać liści. Kwiaty zwykle są pojedyncze, małe (do 3 cm) barwy czerwonej, różowej lub białej, nowe odmiany mają kwiaty półpełne lub pełne. Posiada mięsiste, dekoracyjnie błyszczące, liście (zielone lub czerwonawe).

Wymagania uprawowe: Najlepiej rośnie w lekkim półcieniu, źle w cieniu. Na pełnym słońcu poparzeniu mogą ulec jej mięsiste liście, często wtedy czerwienieją. Źle również znosi ulewne opady deszczu, dlatego powinna rosnąć w osłoniętym miejscu. Jest bardzo wrażliwa na nawet najmniejsze przymrozki. Nie służy jej także zimne i deszczowe lato.

Pielęgnacja: Źle znosi nadmierne nasłonecznienie i suszę. Powinna być podlewana regularnie, tak by podłoże nigdy nie przeschło. Warto do podłoża dodać dużo materii organicznej, która będzie trzymać wilgoć. Lubi częste zasilanie nawozem do roślin kwitnących (najlepiej połowę dawki co 2-3 dni).

Tytoń ozdobny, oskrzydlony (Nicotiana alata)

Wygląd: Wyprostowana roślina dorastająca do 50-80 cm wysokości. Tworzy charakterystyczne kwiaty w kształcie długiej i cienkiej trąbki. Kolor kwiatów to zwykle biały, żółty, różowy, fioletowy, czerwony. Kwitnie od czerwca do października, a kwiaty wydzielają przyjemny, słodki zapach. Najlepiej wygląda samodzielnie lub w towarzystwie tytoni o innym kolorze kwiatów oraz niskich niecierpków. U większości odmian (nie u wszystkich) otwierają się wieczorami na całą noc, a za dnia są znowu zamknięte.

Wymagania uprawowe: Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale dobrze poradzi sobie także w półcieniu. Jest wrażliwy na zimno i ginie już przy najmniejszym przymrozku.

Pielęgnacja: Nie można go przesuszyć, w tym celu trzeba utrzymywać podłoże lekko wilgotne. Nawożenie stosujemy raz na 2 tygodnie. Nawóz powinien zawierać mało azotu. Niektóre odmiany silnie się rozrastają (nawet powyżej 100 cm) i rozkrzewiają, wymagają więc palikowania.

Bakopa, sutera (Sutera diffusa)

Wygląd: Doskonała roślina do wiszących pojemników, często sadzona w kompozycjach doniczkowych wraz z pelargoniami bluszczolistnymi i surfiniami. Tworzy zwisające pędy (zwykle 40-50 cm, a czasem nawet do 80 cm) i setki pojedynczych, maleńkich, białych lub różowych kwiatków, które z czasem prawie całkowicie przykrywają delikatne liście. Ciekawie wyglądają dwie różnokolorowe bakopy posadzone w jednym pojemniku. Kwitnie obficie i nieprzerwanie od czerwca do mrozów.

Wymagania uprawowe: Lubi słońce, jednak stanowisko nie powinno być w pełni nasłonecznione i osłonięte przed silnym wiatrem. Dobrze radzi sobie także w półcieniu, ale słabiej wtedy kwitnie. Znosi krótkotrwałe lekkie przymrozki.

Pielęgnacja: Nie lubi przesuszenia, zrzuca wtedy kwiaty i przestaje tworzyć nowe, dlatego trzeba ją regularnie podlewać, w czasie upałów nawet codziennie. Jeśli rośnie w kompozycjach z innymi roślinami, będzie wymagać częstszego podlewania. Tworzy mnóstwo kwiatów i pędów, wymaga więc regularnego nawożenia (raz w tygodniu).

 

fot. Flora Dania

Leave a Reply