Przepiękny widok dzięki kwitnącym latem cebulkom

Pierwszym, z czym nam się kojarzą „cebulki”, są kwiaty kwitnące na wiosnę. Ale czy wiesz, że niektóre z nich, a także bulwy i kłącza również latem rozświetlą każdą przestrzeń? Jeśli nie masz ogrodu, nie martw się – one rozwijają się też w donicach, sadzarkach oraz innych pojemnikach

Tekst: ibulb

Olśniewające cebulki kwiatowe

Prawdziwa cebulka kwiatowa jest podobna do cebuli: pączek kwiatowy otoczony jest łuskami zawierającymi składniki odżywcze. Jej zielone pędy pojawiają się u szczytu cebulki kwiatowej, a korzenie rosną od spodu. Lilia jest bardzo popularnym kwiatem cebulkowym. W przeciwieństwie do większości kwitnących latem cebulek, ta przetrwa zimy i co roku będzie jej łatwiej wytwarzać piękne kwiaty. Inne ulubione kwitnące latem cebulki to: gwiazda betlejemska (Ornithogalum), mieczyk i warkocznica (Eucomis).

10 najpopularniejszych bulw i kłączy

Bulwy i kłącza często są nazywane cebulkami, ale w rzeczywistości są nieco inne. Nie mają pojedynczych łusek (jak prawdziwe cebulki), ale to solidny materiał. Ich rezerwy pokarmowe są przechowywane w mięsistych korzeniach (bulw i kłączy korzeniowych) lub pędach (kłączy pędowych). Znajdujące się na powierzchni tych podziemnych spichlerzy organy są pomocniczymi pączkami (oczkami), z których wychodzą korzenie i pędy. Jedną z najczęściej sprzedawanych bulw jest dalia. Ta pięknotka dodaje mnóstwo koloru od drugiej połowy lata do pierwszych przymrozków. Można ją mieć w każdym kolorze tęczy. Begonia jest kolejną rośliną bulwiastą o bardzo długim okresie kwitnienia. Ogromna liczba roślin bulwiastych wytwarza piękne kwiaty. Oto 10 najpopularniejszych z nich.

 1. Lilia (Lilium)
 2. Begonia
 3. Agapant afrykański (Agapanthus)
 4. Mieczyk (Gladiolus)
 5. Szczawik (Oixalis)
 6. Kalijka etiopska (Zantedeschia)
 7. Jaskier
 8. Paciorecznik (Canna)
 9. Cyklamen
 10. Anemon (Anemone coronaria De Caen)

Specjalne kłącza

Kłącza są zupełnie niepodobne do cebulek i bulw. Są to pędy podziemne, który zwykle rosną poziomo pod powierzchnią. Końce kłączy często wyginają się w górę i tworzą nową roślinę.
Kilka pięknych przykładów:

 • Kosaciec bródkowy (Iris germanica)
 • Kosaciec mieczolistny (Iris ensata)
 • Lilia Inków (Alstroemeria)
 • Wianecznik (Hedychium)
 • Pieczęć Salomona (Polygonatum)
 • Piwonia (Paeonia)

Praktyczne porady ogrodnicze

 • Kwitnące latem rośliny cebulkowe, bulwiaste i kłącza można sadzić wiosną (w kwietniu i maju) po ostatnich mrozach.
 • Posadzenie odmian o różnych okresach kwitnienia i wysokościach zapewni nam kolorowy ogród od czerwca do końca października. Musimy je podlewać tylko w suchych okresach. Jeśli zaczną więdnąć, wystarczy nieco je podlać i same odżyją!
 • Jeśli będziemy potrzebowali bukietu, większość tych kwitnących latem „cebulek” posłuży do utworzenia pięknej wiązanki kwiatów ciętych – wystarczy zerwać je w ogrodzie!

Leave a Reply