Donice ogrodowe – jak dobrać je do stylu?

Uprawa roślin w pojemnikach cieszy się dużą popularnością, mimo że jest nieco bardziej pracochłonna od tej w gruncie. Dekoruje się tak nie tylko balkony i tarasy, ale także inne elementy ogrodu: ścieżki, drogi wjazdowe, drzwi wejściowe, altany i pawilony. Ozdobą w tym wypadku jest nie tylko zieleń, lecz i same pojemniki. Warto więc dobrać je w oparciu o styl ogrodu

Tekst: Michał Mazik

Na rynku akcesoriów ogrodniczych jest ogromny wybór skrzyń, donic i innego rodzaju pojemników. Poszczególne produkty różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim pojemnością, jakością wykonania i rodzajem użytego materiału. Właśnie ten ostatni atrybut można powiązać z konkretnym stylem urządzania ogrodu. Jak to zrobić?

Ceramika i glina – tradycja i nowoczesność

Glina (w różnej formie) to jeden z najbardziej wartościowych materiałów do produkcji pojemników. Gliniane donice dobrze utrzymują ciepło, nie nagrzewają się i są na tyle ciężkie, że zwykle zapewniają roślinie wystarczającą stabilność. Ponadto mają specyficzne, pastelowe barwy, które łatwo komponują się w różnorodnych ogrodach. Jedynym mankamentem jest wytrzymałość materiału – pojemniki są narażone na uszkodzenia mechanicznie. Nawet zniszczoną donicę można jednak wykorzystać do stworzenia miniogrodu. To popularny trend ze Wschodu, który coraz częściej spotyka się w Europie. Gliniane donice pasują do ogrodów różnego typu, jednak z dużym naciskiem na ogrody wiejskie, formalne i angielskie. W ogrodach wiejskich i angielskich można ponadto używać naczyń z gospodarstwa domowego, takich jak gliniane garnki czy misy. W ogrodach stylizowanych na śródziemnomorski (w naszym klimacie nie da się w pełni oddać ich rzeczywistych założeń) dobrze wyglądają również polerowane skrzynie i donice z terakoty oraz ozdobne wysokie wazy.

Drewniane skrzynie – zawsze w cenie

Drewno jest materiałem naturalnym i faktycznie pasuje do ogrodu każdego typu. Skrzynie i donice z drewna powinny być jednak zabezpieczone przed wilgocią. Najczęściej stosuje się je więc jako osłony na inne pojemniki, np.: z tworzywa sztucznego (te ostatnie nie pasują do żadnego stylu, ale są… tanie). Mogą mieć formę większych kwietników, czasem łączy się je także z pergolami (np. do uprawy pnączy). W ogrodach wiejskich dobrą dekoracją są drewniane beczki. Pojemniki można potraktować impregnatem barwiącym, tak aby kolorystyką pasowały do konkretnego ogrodu.

Donice technorattanowe – funkcjonalna nowoczesność

Technorattan jest materiałem syntetycznym wzorowanym na drewnie rattanowym. Pomimo że jest sztuczny, jego wygląd robi wrażenie i jest w pełni funkcjonalny. Pojemniki z technorattanu ładnie się prezentują, dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, mają dość dużą wytrzymałość i łatwo można je konserwować (wystarczy mycie). Dawniej spotykało się je głównie w hotelach i restauracjach, dziś to materiał powszechny. Skrzynie dobrze prezentują się szczególnie w ogrodach nowoczesnych, miejskich i śródziemnomorskich.

Kamień, beton i gabiony – trwała podstawa dla roślin

Pojemniki kamienne, betonowe i gabionowe to wytrzymałe i ciężkie ozdoby ogrodu. Z tego względu nie powinno się ich ustawiać na balkonach i tarasach. Mogą za to posłużyć jako dekoracja drzwi wejściowych czy wyeksponowanej części ogrodu. W zależności od kształtu i fraktury nadają się do ogrodów nowoczesnych, miejskich (w tym zieleni miejskiej) oraz formalnych. Często mają prostą, surową, minimalistyczną formę. To duży atut.

Metal i szkło – idzie nowe

Donice z metalu mogą mieć różnorodne zastosowania – szczególnie warto je rozważyć, jeśli posiada się ogród nowoczesny. To niebanalne ozdoby o dużych walorach wizualnych. Nie nadają się jednak do miejsc nasłonecznionych, gdyż łatwo mogą się nagrzewać ze szkodą dla roślin. Pojemniki ze szkła wykorzystuje się głównie w pomieszczeniach (np. przy uprawie storczyków). Na rynku można jednak dostać szklane donice do ogrodów. Czasem korzystają z zaawansowanych technologii – np. mają wbudowane oświetlenie. Ustawienie takich donic w dwóch rzędach wzdłuż chodnika stworzy nie tylko piękną, zieloną aleję, ale przy okazji zastąpi tradycyjne lampy.

Na co zwracać uwagę przy zakupie donic?

Poza najważniejszymi parametrami (pojemność, materiał, cena) warto zwracać uwagę na kształt donic. Przykładowo kanciaste dobrze wyglądają w ogrodach nowoczesnych. Ponadto zawsze trzeba sprawdzić, czy dana donica posiada otwór. Jeśli nie – można potraktować ją jedynie jako osłonę (i dać solidny drenaż). Nowoczesnym rozwiązaniem są donice z automatycznym systemem nawadniania. Są droższe, ale ochronią cenne okazy w czasie naszego urlopu.

 

www.donice-lindesberg.com.pl

 

Leave a Reply