Kilka pożytecznych słów o roślinach miododajnych

Dostarczają pszczołom surowca do produkcji miodu – nektaru, spadzi i pyłku – rośliny miododajne, bo o nich mowa, to jedne z tych, które obowiązkowo powinny pojawić się w naszych ogrodach. Poznajcie najpopularniejsze z nich

Tekst: Natalia Dur

Warto posadzić w ogrodzie rośliny miododajne o barwnych, wonnych i długo kwitnących kwiatach. Przywabiają pszczoły, które je zapylają. Te pożyteczne stworzenia niestety masowo wymierają, szczególnie dotyczy to pszczół samotnic. Można im pomóc, budując w ogrodzie hotele dla owadów lub uprawiając rośliny miododajne. Poznajcie najpopularniejsze odmiany występujące w Polsce i na świecie, które warto posadzić w swoim zielonym zakątku. Rośliny re, poza właściwościami miododajnymi, charakteryzują również się dużymi walorami dekoracyjnymi.

Najpopularniejsze rośliny miododajne

Wrzos – kwitnie najczęściej w sierpniu i wrześniu. Uprawia się go na wrzosowiskach z innymi kwasolubnymi gatunkami roślin. Nadaje się do uprawy pojemnikowej. Jest jednym z ostatnich jesiennych pożytków dla pszczół. Miód wrzosowy jest gęsty, galaretowaty, aromatyczny i szybko się krystalizuje.

Lipa drobnolistna – kwitnie latem i wytwarza bardzo dużą ilość nektaru. Może być głównym pokarmem dla pszczół. Drzewo uprawia się najczęściej w dużych ogrodach jako soliter. Miód lipowy ma łagodny smak i delikatny aromat.

Malina – krzew kwitnie wiosną i latem. Można uprawiać go w ogródku na owoce deserowe. To także naturalna dekoracja. Miód malinowy szybko się  krystalizuje. Po krystalizacji posiada niemal śnieżnobiałą barwę.

Lawenda – to znana i ceniona roślina, przydatna także dla pszczół. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Można uprawiać ją na rabatach lub w pojemnikach. Miód lawendowy jest intensywny w smaku, jasnożółty lub herbaciany. Wolno się krystalizuje.

Kocimiętka – roślina lecznicza wabi nie tylko koty, ale także pszczoły. Kwitnie od lipca do września. Sadzi się ją na rabatach, w ogródkach warzywnych i ziołowych. Jest często uprawiana w pobliżu pasiek.

W ogrodach świetnie prezentują się również gatunki pyłkodajne jak: facelia, leszczyna, brzoza, klon jesionolistny, wierzba oraz dąb. Do najpopularniejszych gatunków spadziodajnych z kolei należą: jodła, sosna, świerk, lipa, modrzew oraz głóg.

„Jeśli pszczół zabraknie, ludzkość przetrwa cztery lata” – stwierdził kiedyś Albert Einstein

Te pożyteczne owady masowo wymierają. Warto więc budować w ogrodzie hotele dla owadów lub uprawiać rośliny miododajne

Leave a Reply