Oświetlenie do ogrodu, na balkon i taras

Oświetlenie ma nie tylko funkcję praktyczną, która pozwala na sprawne poruszanie się nocą po ogrodzie, tarasie czy dużym balkonie. Przede wszystkim dzięki niemu można zaznaczyć i zwiększyć walory estetyczne wybranych zakątków. Jak zrobić to właściwie?

Tekst: Michał Mazik

Instalacja oświetlenia na balkonie i tarasie jest dosyć prosta – poszczególne obiekty należy oświetlić tak, aby były dobrze widoczne. Należy przy tym uważać, aby jednocześnie światło nie oślepiało użytkowników. W ogrodzie więcej jest zróżnicowanych miejsc i czasem trudno zdecydować się, w którym z nich zamontować lampy (lub inne rozwiązania). Ma to pomóc w zlokalizowaniu poszczególnych obiektów i jednocześnie podkreślić walory zielonego zakątka. Dlatego w ogrodzie oświetlenie instaluje się:

– wzdłuż ścieżek, chodników, drogi wjazdowej (w taki sposób, by oświetlać nawierzchnię);

– w oczku wodnych, przy fontannie (to znacznie podnosi ich walory estetyczne);

– w altanie i pawilonie (to zwiększa funkcjonalność tych miejsc);

– przy najbardziej reprezentatywnym soliterze (roślina może być podświetlana z góry, od dołu lub z boku);

– wejście do domu i na działkę (najczęściej z czujnikiem ruchu).

Jak wybrać lampę do ogrodu?

Lampy mogą być zbudowane z aluminium, stali szlachetnej, szkła lub tworzywa sztucznego. Posiadają odpowiednie oznaczenia informujące o potencjalnym sposobie ich wykorzystania. Te przeznaczone do ogrodu, na balon oraz niezadaszony taras powinny charakteryzować się dobrą szczelnością na pył (pierwsza cyfra w symbolu) i wodę (druga cyfra). Wybierany model powinien posiadać przynajmniej oznaczenie IP42. Oświetlenie instalowane przy źródłach wody i zbiornikach wodnych musi spełniać normę IP68.

Oświetlenie dopasowane do miejsca

Oprawy ścienne (przy drzwiach wejściowych domu, na balkon) – oświetlenie powinno spełniać normę IP44. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się kinkiety z czujnikiem ruchu. Mają zróżnicowany wygląd, dlatego można je dopasować do konkretnego stylu ogrodu.

Ciągi komunikacyjne (nawierzchnie) – powinny spełniać normę IP54 (dotyczy to reflektorów i słupów) lub IP66 (dla oświetlenia montowanego w gruncie). Wzdłuż ścieżek często montuje się słupki, w których światło pada od dołu. Efektywnym rozwiązaniem jest wybór lamp solarnych. W dobrym tonie jest także latarnia ogrodowa. Ponadto dobry efekt można uzyskać instalując oświetlenie bezpośrednio w nawierzchni lub na jej obrzeżach (oprawy najazdowe). Powinny charakteryzować się dobrą wytrzymałością na nacisk – nawet do 1000 kg. Nowym trendem na rynku jest użycie donic z wbudowanym systemem oświetlenia. W ten sposób można rozjaśnić nawierzchnię i jednocześnie stworzyć z roślin szpaler lub aleję.

Balkon i taras – w takich miejscach można pokusić się o niestandardowe rozwiązania (wystarczy IP42). Jeśli dany obiekt ma niewielką architekturę, dobry efekt można osiągnąć przez montaż kulistej lampy solarnej, dekoracyjnej latarenki, lampy stojącej, lampy stołowej, świecącej kostki lub kolumny oświetleniowej. Warto rozważyć także uprawę roślin we wspomnianych oświetlanych donicach.

Zbiorniki wodne (IP68) – oświetlenie można podzielić na nadwodne i podwodne. Światłem można podkreślić taflę wody, dno zbiornika, kaskadę, figury i najpiękniejsze rośliny. Często do dekoracji wykorzystuje się reflektory nabrzeżne, lampy podwodne halogenowe oraz lampy pływające. Niesamowity efekt można uzyskać instalując podwodny solarny system pomp lub pierścienie świetlne LED.

Ogrodzenie – przy furtkach najlepiej stosować lampy z mlecznymi i matowymi kloszami.

Leave a Reply