GARDEN&TRENDS POLECA DO UPRAWY NA BALKONIE

Pomidor koktajlowy
(Solanum lycopersicum var. cerasiforme)

Wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne i ciepłe, jest bardzo wrażliwy na nagłe i silne zmiany temperatury (przymrozki, zimne wiatry). Gleba żyzna, dobrze nagrzewająca się, trzymająca wilgoć, pH 6,0-6,5. Najlepsze będzie podłoże do uprawy warzyw – uniwersalne lub do pomidorów. Wysiew od połowy marca od początku kwietnia do doniczek lub na palety pod osłony. Siewki w fazie jednej pary liści pikować do doniczek. Doniczki wystawić na balkon w drugiej połowie maja. Zbiory co 2-3 dni, od połowy lipca do końca września.

Pielęgnacja

Krzewy wymagają regularnego, obfitego podlewania. Im mniejsza doniczka, tym podlewanie musi być częstsze. Rośliny są bardzo wrażliwe na suszę, zwłaszcza w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców. Rośliny są bardzo żarłoczne i wymagają częstego nawożenia specjalnym nawozem do pomidorów, który jest bogaty w potas –

jego niedobór skutkuje brakiem intensywnej barwy i pękaniem owoców. Im wyższe odmiany, tym bardziej narażone na wiatr! Pędy pomidorów są kruche i łatwo się łamią.

Odmiany na balkon

‘Aztek’ – o bardzo niskim wzroście i krzaczastym pokroju, samokończąca. Rośliny tworzą kuliste, bardzo małe (15-20 g) żółte owoce, dając niezwykły efekt dekoracyjny.

‘Maskotka’ – odmiana wiotkołodygowa, lekko zwisająca 40-60 cm, silnie krzewiąca się. Ma drobne owoce czerwone 2-4 cm średnicy.

‘Olka Polka’ – odmiana sztywnołodygowa, karłowa o żółtych owocach, 2-4 cm średnicy.

‘Koralik’ – odmiana sztywnołodygowa o silnym wzroście, wymaga podpór, owoce czerwone, drobne, 1,5-2 cm średnicy.

 

Papryka 

(Capsicum annuum)

Wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne i ciepłe. To warzywo ciepłolubne uprawiane tylko z rozsady! Wymaga żyznego i przepuszczalnego podłoża, musi być także wilgotne. Doskonale sprawdzi się uniwersalne podłoże do uprawy warzyw lub specjalna ziemia – np. do pomidorów. Wysiew nasion w marcu do skrzynek lub na palety pod osłonami. Siewki w fazie jednej pary liści pikować do doniczek, a na balkon wynieść dopiero w drugiej połowie maja. Owoce w chwili osiągnięcia dojrzałości są przeważnie czerwone, ale mogą mieć również inną barwę. Zbiory od połowy lipca do końca września.

Pielęgnacja
Roślina jest wyjątkowo wrażliwa na zimne przeciągi i zmiany temperatury. Warto uprawiać ją pod osłonami lub na wewnętrznym parapecie. Lubi regularne podlewanie, tak aby podłoże było stale wilgotne, ale nie lubi zalegającej wody, gdyż wtedy szybko gnije. Wymaga częstego zasilania specjalnym nawozem do papryki lub do pomidorów. Aby pierwsze owoce były dobrze rozwinięte i wybarwione, zaleca się usuwanie pierwszego kwiatu. Pozostałe trzeba zapylać, aby pomóc roślinie w zawiązywaniu owoców.

Odmiany na balkon

‘Rokita’ – odmiana półostra, o czerwonych, bardzo długich (12-16 cm) owocach. Niska, do 50 cm, nie wymaga podpór. Bardzo plenna.

‘Marta Polka’ – odmiana słodka, o dużych żółtych owocach. Dorasta do 40 cm wys. Wyjątkowo tolerancyjna wobec niekorzystnych warunków środowiska.
‘Yvona’ – odmiana ostra, dekoracyjna. Owoce czerwone, małe, krótkie, pięknie zebrane w górnej części.

‘Poupila’ – odmiana słodka, o bardzo dekoracyjnym wyglądzie. Owoce na roślinie są gęsto osadzone, wzniesione, o kształcie podłużnie stożkowym, koloru żółtego lub jasnoczerwonego w zależności od stopnia dojrzałości .

 

Sałata
(Lactuca sativa)

Wymagania
Sałata to jedna z najprostszych roślin do uprawy na balkonie. Wymaga gleby żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe i wodę. Musi być jednak dobrze przepuszczalna. Najlepiej rośnie wczesną wiosną i jesienią, latem, gdy jest bardzo ciepło, wypuszcza pędy kwiatostanowe. Nasiona wysiewać do pojemników przez cały rok lub przez cały sezon wegetacyjny na głębokość 0,5-1,0 cm w odstępach kilku centymetrów. Pierwszy zbiór przeprowadza się po 3-4 tygodniach od siewu, gdy osiągną wysokość 8-10 cm. Liście roślin szybko odrastają, dlatego z jednego wysiewu można uzyskać 2-3 zbiory.

Pielęgnacja
Sałata nie lubi silnego słońca, gdyż może szybko więdnąć. Podlewanie powinno być umiarkowane, nie można polewać liści! Roślina ma krótki okres wegetacyjny, nie wymaga więc nawożenia, jeśli podłoże było żyzne.

Odmiany na balkon

‘Redin’ – odmiana dębolistna, tworzy rozety liściowe intensywnie wybarwione na czerwono. Odporna na wybijanie w pędy nasienne polecana do uprawy wiosennej, letniej i jesiennej.

‘Lollo Bionda’ – odmiana o jasnozielonych, głęboko powcinanych i drobno fryzowanych liściach. Tworzy bardzo wyrównane, luźne półkuliste główki.

Warto stosować specjalne mieszanki odmian, wysiać je do skrzynki balkonowej i zrywać młode listki do kanapek i sałatek.

 

Rukola, rokietta siewna
(Eruca vesicaria)

Wymagania i uprawa
Najlepiej rośnie na stanowisku lekko zacienionym. Nie sprzyja jej pełne słońce, gdyż może wtedy zbyt szybko wybijać w pęd kwiatostanowy. Gleba żyzna i utrzymująca wilgoć, dobrze sprawdzi się zwykłe, uniwersalne podłoże do warzyw. Wysiew bezpośrednio do doniczek od połowy kwietnia do maja, a później od początku sierpnia do połowy września. Siewki kiełkują bardzo szybko i wymagają przerywania. Wyrwane listki można dodawać do kanapek i sałatek. Ze względu na małe rozmiary, rukolę można wysiewać nawet w małych doniczkach lub pomiędzy wyższymi roślinami. Zbiór listków rukoli prowadzi się już po 4-6 tygodniach od siewu i zbiera się je do momentu, kiedy rośliny zaczynają wytwarzać pędy kwiatostanowe. Regularne uszczykiwanie zewnętrznych listków z rozety stymuluję roślinę do wytwarzania nowych.

Pielęgnacja

Nie jest wymagająca i szybko rośnie. Źle się czuje w pełnym słońcu. Nie powinno się jej uprawiać w miesiącach letnich, gdyż wtedy szybko zakwita. Wymaga regularnego podlewania, gleba powinna być stale lekko wilgotna. Podłoże warto podlewać roztworem biohumusu lub innym nawozem naturalnym.

Odmiany na balkon
W sprzedaży dostępne są różne odmiany rokiety siewnej (Eruca sativa), dwurządu wąskolistnego (Diplotaxis tenuifolia) i krzyżówki tych dwóch roślin – wszystkie sprzedawane pod nazwą handlową – rukola.

 

Groszek cukrowy (Pisum sativum)

Wymagania i uprawa
Stanowisko słoneczne, jest wrażliwy na niedobór światła. Gleba żyzna, szybko nagrzewająca się, przepuszczalna, o pH 6,6-7,2. Warto stosować specjalne podłoże do uprawy ziół lub warzyw. Jest odporny na krótkotrwałe przymrozki. Wysiew do doniczek na głębokość 4-5 cm od połowy marca do lipca. Pierwsze zbiory 60-70 dni po wysiewie, strąki najwcześniejszych odmian można zbierać już w połowie maja. Do spożycia nadają się całe, zielone strąki, wraz z bardzo smacznymi nasionami.

Pielęgnacja
Wymaga dużo światła i umiarkowanego podlewania. W okresie kiełkowania, zawiązywania i wypełniania strąków jest jednak wrażliwy na niedobory wody. Na korzeniach grochu żyją bakterie wiążące azot z powietrza, roślina więc nie wymaga obfitego nawożenia.

Odmiany na balkon
‘Iłówiecki’ – sztywne łodygi, wysokość do 75 cm, wymaga podpór, odporny na choroby. Zielone strąki, krótkie.

‘Cud Kelvedonu ‘ – sztywne łodygi, wysokość do 50 cm, zwarty pokrój, praktycznie się nie rozgałęzia, zielone strąki, duże nasiona, bardzo smaczne.

‘Desiree’ – odmiana wysoka, do 100 cm, wymaga podpór. Może rosnąć przy kratce. Jest wyjątkowo ozdobna, tworzy różowe kwiaty i fioletowe strąki.

 

Bazylia
(Ocimum basilicum)

Wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru – zaciszny balkon lub domowy parapet. Bazylia jest rośliną ciepłolubną wrażliwą na przymrozki. Gleba powinna być żyzna, lekka i przepuszczalna. Warto stosować specjalne podłoże do uprawy ziół lub warzyw. Nasiona wysiewać na początku kwietnia do skrzynek lub w maju wprost do doniczek. Na balkon najlepiej wynieść dopiero po 15 maja. Gdy siewki mają 2-3 liście, wymagają przerywania. Wyrwane listki można dodawać do kanapek i sałatek. Zbiór listków warto przeprowadzać systematycznie, by nie dopuścić do kwitnienia. Najlepiej uszczykiwać liście z wierzchołków pędów, wówczas pozwoli to na jeszcze silniejsze rozkrzewienie rośliny. Na balkonie można uprawiać rośliny z supermarketu, jednak są one bardziej wrażliwe.

Pielęgnacja

Ziemię podlewamy regularnie, tak aby była stale lekko wilgotna, ale nie mokra (gdyż roślina szybko zgnije). Bazylia to roślina o krótkim okresie wegetacyjnym, nie wymaga więc częstego nawożenia. Podłoże warto podlewać roztworem biohumusu lub innym nawozem naturalnym.

Odmiany na balkon
Sałatowa – o szerokim pokroju, aromatycznych, dużych, lekko kędzierzawych liściach typu sałatowego.

Czerwonolistna – o aromatycznych, dekoracyjnych, ciemnopurpurowych liściach i różowych kwiatach. (Możliwa jest 20% zawartość roślin o zielonych liściach).

Cytrynowa – wys. ok. 35 cm, liście o cytrynowym aromacie.

Tajska ‘Siam Queen’ – wys. 30-40 cm, o aromatycznych, dekoracyjnych, wierzchołkowych liściach i kwiatostanach barwy purpurowej.

 

 

Mięta
(Mentha)

Wymagania i uprawa

Stanowisko półcieniste, w pełnym słońcu liście mogą ulec poparzeniu. Gleba żyzna i przepuszczalna, ale wilgotna. Warto stosować specjalne podłoże do uprawy ziół lub warzyw. Siew w kwietniu pod osłonami lub w maju bezpośrednio do doniczek. Nasiona przed siewem warto włożyć do lodówki na 7 dni. Wchody trwają 2-3 tygodnie. Znacznie lepiej kupić wyrośniętą roślinę w doniczce i przesadzić do większego pojemnika. Zbiór regularny od czerwca, do października. Najlepiej zrywać wierzchołki łodyg, aby nie dopuścić do kwitnienia i stymulować roślinę do rozkrzewiania.

Pielęgnacja
Podłoże powinno być stale lekko wilgotne (źle znosi suszę), ale roślina nie lubi przelewania. Podłoże warto podlewać roztworem biohumusu lub innym nawozem naturalnym, gdyż roślina jest dość żarłoczna. Mięta bardzo szybko rośnie, karpę można dzielić i rozsadzać do innych doniczek. To roślina wieloletnia i może z powodzeniem zimować nawet w doniczce na balkonie. Warto odstawić ją w zaciszne miejsce osłonięte od silnych wiatrów.

Odmiany na balkon
Do uprawy w doniczkach doskonale nadają się różne gatunki mięty – np. najpopularniejsza mięta pieprzowa (Mentha piperita), długolistna (M. langifolia), zielona (M. spicata) oraz imbirowa (M. gracilis). Dostępnych jest wiele odmian o karłowym wzroście i różnych aromatach liści – np. czekoladowa, cytrynowa, truskawkowa i wiele innych.

 

Truskawka
(Fragaria ananassa)

Wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne, w cieniu owoce będą małe i kwaśne. Gleba żyzna, z dużą zawartością próchnicy i przepuszczalna o pH 5,5-6,5. Warto stosować specjalne podłoże do truskawek. W uprawie balkonowej najlepiej wykorzystywać jest rośliny doniczkowie lub gotowe sadzonki. Większość odmian owocuje w czerwcu, niektóre powtarzają owocowanie.

Pielęgnacja
Wymagają częstego podlewania, zwłaszcza w fazie kwitnienia i zawiązywania owoców, w czasie upałów nawet codziennego. Przesuszenie powoduje zahamowanie kwitnienia i owocowania. Nie można moczyć owoców i liści, gdyż prowadzi to do powstawania chorób. Potrzebują też częstego zasilania dobrze rozłożonym kompostem lub specjalnymi nawozami do truskawek oraz płynnymi nawozami do warzyw lub krzewów owocowych. Należy jednak bardzo uważać, gdyż przenawożenie azotem powoduje nadmierne tworzenie rozłogów oraz znaczne pogorszenie jakości i trwałości owoców.

Odmiany na balkon
Truskawki to rośliny wieloletnie, ale na balkonie uprawiane są zwykle jako rośliny jednoroczne. Warto więc wybierać odmiany długo owocujące lub powtarzające.

Biała Ananasowa (‘Pineeberry’) – oryginalna odmiana o białych owocach i czerwonych pestkach. Polecana do wiszących doniczek, tworzy długie rozłogi.
‘Temptation’ – zwisająca, bardzo obficie plonująca. Na jednym krzaczku może pojawić się nawet 100 szt. owoców, a kwitnienie i owocowanie odbywa się od późnej wiosny aż do jesieni.

‘Super Star’ – odmiana pnąca, wymaga podpór i podwiązywania rozłogów. Obficie owocująca i powtarzająca.

Leave a Reply