Ziemia na balkon

Rośliny balkonowe do bujnego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebują sporej dawki składników pokarmowych. Niestety w doniczce zapasy pierwiastków szybko się kończą, dlatego bardzo ważne jest zastosowanie dobrej ziemi, która zapewni im źródło pożywienia i odpowiednie podłoże do rozwoju. Najlepiej przygotować ją samodzielnie, jednak warto także sięgać po gotowe mieszanki, które można kupić w każdym sklepie ogrodniczym

Tekst: Sławomir Moty

Dobra ziemia, czyli jaka?

Uniwersalna ziemia do kwiatów balkonowych to gotowe podłoże, przeznaczone do uprawy roślin o średnich wymaganiach pokarmowych. Może się różnić składem oraz proporcjami zastosowanych składników. Zwykle zawiera mieszaninę torfu wysokiego i niskiego oraz kompostu na bazie ziemi liściowej lub obornika, a także przekompostowanej i mielonej kory sosnowej. Torf doskonale nadaje się do uprawy roślin (im więcej wysokiego, a mniej niskiego, tym lepiej), jednak jest zbyt kwaśny, dlatego musi być specjalnie odkwaszany odpowiednimi nawozami wapniowymi (np. kredą), aby podłoże miało „uniwersalne” pH 5,5-7,0. Dodatek materii organicznej w postaci obornika i mielonej kory zapewnia podłożu lepsze utrzymanie wody oraz wykorzystanie składników pokarmowych. Aby poprawić strukturę gleby (napowietrzenie i przepuszczalność) dodaje się także piasek, perlit lub drobny keramzyt. Ponadto każde podłoże doniczkowe wzbogacone jest specjalnym wieloskładnikowym nawozem mineralnym zawierającym kompleks makroelementów (N, P, K) + mikroelementów (Mg, S, B, Fe, Mn, Zn), który powinien wystarczyć roślinom na start, tj. na 3-4 tygodnie wzrostu.

Odpowiednie podłoże jest najważniejszym czynnikiem, warunkującym właściwy wzrost i obfite kwitnienie kwiatów balkonowych!

Odpowiednio do wymagań

W każdym centrum ogrodniczym, a nawet w supermarkecie można kupić ziemię na balkon. Różnią się one ceną, nazwą i kolorowym opakowaniem. Warto jednak sprawdzić, co znajduje się w środku! Uniwersalne mieszanki lub ziemie kwiatowe doskonale nadają się do uprawy większości najpopularniejszych gatunków kwiatów balkonowych. Stosując odpowiednie nawożenie, możemy w pełni zaspokoić ich wymagania i cieszyć się ich urodą przez cały sezon. Do uprawy doniczkowej innych roślin, zwłaszcza warzyw, roślin owocowych czy wymagających roślin ozdobnych (np. roślin wrzosowatych, róż, iglaków, traw ozdobnych lub roślin skalnych) niezbędne będzie zastosowanie specjalnego podłoża, które oprócz odpowiedniego pH posiada odpowiednią strukturę i skład mineralny dostosowany do indywidualnych wymagań konkretnej grupy roślin.

Dodaj nawóz

Kwiaty balkonowe są żarłoczne. Przez niespełna kilka miesięcy wzrostu kilkakrotnie powiększają swoje rozmiary – potrzebują więc sporo azotu (N) do budowy swoich pędów i liści. Fosfor (P) jest niezbędny do budowy systemu korzeniowego i pobierania wody, a potas (K) odpowiedzialny jest za sztywność pędów i bujne, długie kwitnienie. Do tego dochodzą jeszcze inne niezbędne pierwiastki – np. wapń (Ca), magnez (Mg), żelazo (Fe) i inne, a wszystkie one znajdują się w glebie. Niestety podłoże w pojemniku zaspokaja ogromny apetyt roślin tylko na kilka tygodni, niezbędne jest więc odpowiednie i regularne nawożenie. Aby zapewnić im potrzebne pierwiastki, warto sięgać po nawozy dedykowane do uprawy konkretnych roślin – np. nawóz do roślin kwitnących przeznaczony do zasilania pelargonii, begonii, petunii, surfinii, fuksji, werbeny oraz do innych roślin obficie kwitnących lub nawóz do roślin o ozdobnych liściach – czyli do koleusów, komarzycy, żurawek i funkii.

Zdrowa ziemia
1. Stosuj nowe, wyrzuć stare
Nie wykorzystuj podłoża doniczkowego z zeszłego roku, gdyż może być ono wyjałowione, nadmiernie zasolone przez nawozy lub być źródłem chorób i szkodników.

2. Wybierz jakość
Nie kupuj najtańszych produktów! Wybieraj podłoża renomowanych producentów. Porównuj skład i wybieraj tylko produkty najwyższej jakości, jak najlepiej dostosowane do Twoich upraw.

3. Odpowiednio do potrzeb
Wybierz podłoże odpowiednie do roślin, które uprawiasz – np. do uprawy kwiatów balkonowych wybierz podłoże uniwersalne lub dedykowane do konkretnej uprawy – np. do pelargonii.

4. Niezbędne nawożenie
Nawet najlepsza ziemia bez odpowiedniej pielęgnacji szybko może się wyjałowić. Stosuj odpowiedni nawóz! Pamiętaj, że rośliny pobierają składniki pokarmowe tylko z wodą. Nie „jedzą”, ale „piją”.

5. Dawkowanie
Stosuj nawozy raz w tygodniu w dawce podanej przez producenta. Nadmierne nawożenie szybko doprowadzi do zasolenia podłoża i utrudnienia roślinom pobierania składników pokarmowych.

Leave a Reply