Efektowny dąb błotny 

Majestatyczne dębowe aleje stanowią pamiątkę świetności dawnych czasów. Dziś drzewa te powoli znowu stają się modne, a zwłaszcza ich karłowe, wolno rosnące odmiany, takie jak dąb błotny Quercus palustris ‘Green Dwarf’

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Falkowski, Związek Szkółkarzy Polskich

Dęby to drzewa szlachetne, długowieczne, cenione od stuleci ze względu na ich wartościowe drewno, ale również wykorzystywane w sztuce ogrodowej. Jako symbol potęgi i długowieczności były obowiązkowym elementem dworskich ogrodów lub przypałacowych parków. Dziś znowu stają się modne.

Dąb błotny ‘Green Dwarf’

Dąb błotny to gatunek amerykański, który wbrew swojej nazwie całkiem dobrze znosi suszę i nie sprawia żadnych kłopotów w uprawie. Wyhodowana w Holandii w latach 70. XX w. odmiana ‘Green Dwarf’ to wolno rosnąca forma kulista o niezwykle gęstym ulistnieniu i spektakularnej jesiennej barwie liści. Ponieważ roślinę rozmnaża się przez szczepienie na podkładce, formą najczęściej dostępną w sprzedaży jest drzewo o prostym pniu i kulistej koronie. Kupując taką roślinę, należy pamiętać, że długość jej pnia już się nie zmieni, przyrastać będzie natomiast korona, która po 10 latach uprawy osiąga zwykle ok. 1 m średnicy. Dąb błotny ma głęboko klapowane, zielone, błyszczące liście, jesienią pięknie przebarwiające się na pomarańczowo, czerwono, w kolorach miedzi i dojrzałego wina. Wiosną liście rozwijają się dosyć późno, dzięki czemu nie są narażone na uszkodzenia związane z występowaniem przymrozków.

Warunki uprawowe

Dąb błotny najlepiej rośnie na glebach świeżych, żyznych, głęboko uprawionych, ale całkiem dobrze radzi sobie też na przeciętnych glebach ogrodowych. Toleruje okresowe zalewanie wodą, jest też odporny na suszę i mróz. W warunkach klimatycznych Polskim może być uprawiany na terenie całego kraju. Wymaga stanowisk słonecznych, choć toleruje niewielkie ocienienie. W przeciwieństwie do krajowych gatunków dębów (szypułkowego i bezszypułkowego) jego liście nie są porażane przez mączniaka prawdziwego. Rośnie zdrowo, rzadko jest atakowany przez szkodniki. Czasami na pędach może pojawić się misecznik, który jednak nie stanowi większego zagrożenia, zwłaszcza dla starszych drzew.

Polecane odmiany 

Dąb błotny ‘Green Dwarf’ nadaje się do sadzenia zarówno w niewielkich ogrodach przydomowych, jak i na terenach miejskich. Dzięki niewielkim rozmiarom jest często uprawiany na działkach i cmentarzach. Efektownie prezentuje się pojedynczo, jako soliter sadzony w miejscach wyeksponowanych, oraz jako centralny element na rabatach bylinowych. Gęsta korona tworzy znakomite warunki gniazdowania licznych gatunków ptaków.

Podobną odmianą tego samego gatunku o kulistej koronie, ale nieco szybszym tempie wzrostu jest ‘Isabel’. Natomiast spośród form wąskich, o kolumnowym pokroju warto zwrócić uwagę na odmianę ‘Green Pillar’ – nowość na naszym rynku, która może mieć duże znaczenie w przypadku zastosowania w zieleni miejskiej, jako drzewo alejowe i przyuliczne.

Dąb błotny ‘Green Dwarf’, ze względu na trwałość i długowieczność, jest doskonałym drzewem pamiątkowym – takie niewielkie drzewo może być doskonałym i oryginalnym prezentem, np. z okazji ślubu, narodzin dziecka czy 18. Urodzin.

Artykuł powstał we współpracy ze Związkiem Szkółkarzy Polskich. Więcej informacji o roślinach i ich producentach uzyskać można na www.e-katalogroslin.pl lub www.zszp.pl i pod numerem telefonu 22 435 47 22

Leave a Reply