S jak soliter 

Soliter to zielona wizytówka ogrodu, a jego głównym zadaniem jest przyciąganie wzroku. Wyraz, pochodzący od francuskiego ‘solitaire’, oznacza „samotny”. Na jakie walory zwracać uwagę wybierając taki eksponat”? Polecamy kilka gatunków idealnych na solitery

Tekst: Michał Mazik

Wybierając gatunki drzew lub krzewów na solitery w pierwszej kolejności należy kierować się ich wymaganiami względem stanowiska oraz podłoża. Ma to uzasadnienie praktyczne – nawet najpiękniejszy i najbardziej oryginalny gatunek nie będzie spełniał swojej roli, jeśli będzie słabo rozwijał się, chorował i zmagał się ze szkodnikami. Optymalne są stanowiska słoneczne – wtedy rośliny najlepiej się wybarwiają, obficie kwitną i owocują. Oczywiście w takim miejscu trzeba pamiętać o podlewaniu, zwłaszcza młodych okazów. Rodzaj podłoża zależy od indywidualnych preferencji gatunku. Glebę w ogrodzie nie zaszkodzi jednakże wymieszać z obornikiem i kompostem – to zwiększy jej żyzność i przepuszczalność. Dopiero po spełnieniu tych warunków warto przystąpić do ostatecznej selekcji zieleni.

Klon

Walory dekoracyjne soliterów – liczy się pierwsze wrażenie
Soliter ma za zadanie od razu przyciągać wzrok, dlatego często wybiera się krzewy i drzewa (wysokie byliny stosuje się rzadko). To zielona wizytówka ogrodu. Zwykle pod uwagę brane są gatunki wyróżniające się w jakiś sposób ulistnieniem, wyglądem kory, kwitnieniem lub owocowaniem. Kulminacyjna faza ich „przebłysku”, np. podczas kwitnienia, powinna trwać jak najdłużej. Przydatne są iglaki, gdyż dekorują ogród przez cały rok. Warto przy tym zwrócić uwagę na obrany styl ogrodu. Niektóre gatunki mogą źle wpasować się w architekturę – np. egzotyczne w ogrodzie naturalistycznym.

Drzewa i krzewy liściaste na soliter – piękne, bo polskie!

Z krajowych gatunków przede wszystkim warto wybierać dęby (szypułkowy i bezszypułkowy), brzozy i klony. Dęby są na tyle okazałe, że samą swoją wielkością i pokrojem wzbudzają uwagę. Oczywiście powinno się je sadzić w dużych ogrodach. Brzoza brodawkowata to natomiast jedno z najpiękniejszych krajowych drzew, ozdobne zarówno z liści, jak i kory. Kojarzy się z Polską. Urośnie niemal wszędzie. Z jej uprawy lepiej jednak zrezygnować, jeśli w ogrodzie przebywają alergicy – gatunek pyli. Klony są łatwe w uprawie i przybliżają ogród do natury. Szczególnie dobrze prezentują się w ogrodach wiejskich i leśnych. W szkółkach można znaleźć także odmiany botaniczne krajowych gatunków o nietypowych cechach fizycznych. Przykładem jest jesion wyniosły ‘Pendula’, grab pospolity ‘Pendula’, buk pospolity ‘Pendula’ oraz ‘Purpurea’. Ważną rolę jako solitery pełnią także drzewa i krzewy o ozdobnych owocach (głóg jednoszyjkowy i dwuszyjkowy, jarząb pospolity, rokitnik zwyczajny). Z drzew o ozdobnych kwiatach (oprócz wspomnianego głogu) warto polecić kalinę koralową i lilak pospolity (gatunek nie naturalny, ale zadomowiony i wpisujący się w tradycję ogrodów wiejskich).

Propozycje z różnych części świata – powiew egzotyki

Do najpiękniejszych gatunków „obcych” charakteryzujących się obfitym kwitnieniem należy tulipanowiec amerykański, judaszowiec kanaryjski, kasztanowiec czerwony i paulownia omszona. W małych ogrodach funkcje solitera może pełnić magnolia, jaśminowiec wonny, złotokap pospolity (lub Waterera) i karagana syberyjska (jej ozdobą są także długie, zwisające owoce). Z roślin o ozdobnych liściach warto uprawiać takie gatunki, jak glediczja trójcierniowa, robinia akacjowa, platan klonolistny i katalpa bignoniowa. Soliter może być także ozdobny z kory – przykłady to m.in.: stewarcja kameliowata, klon strzępiastokory i klon zielonopory.

Iglaki – solitery „pełną gębą”

Na solitery nadaje się w zasadzie większość wysokich krzewów i drzew. Niektóre jednak są na tyle pospolite (sosna zwyczajna, świerk pospolity, jodła zwyczajna), że z reguły wykorzystuje się je w innych częściach ogrodu, np. na żywopłoty. Drzewami, które w jakiś sposób się wyróżniają, są np.: sosna wejmutka (długie, miękkie igły), świerk kłujący (stożkowy pokrój, gęste i barwne ulistnienie), sosna oścista (igły ściśle przylegają do pędów – przypomina araukarię), choina kanadyjska (ozdobna z pokroju i ulistnienia), daglezja zielona (oryginalne szyszki) i cyprysik nutkajski ‘Pendula’ (płaczący pokrój). Jednym z najefektywniejszych soliterów jest także miłorząb japoński. Wytwarza atrakcyjne, wachlarzowate liście, przebarwiające się na żółto.

 

Leave a Reply