Wpraw ogród w ruch

Ogród jest przyjemnym i chłodnym miejscem w czasie lata. Najważniejsze jednak, że wprawia nas w dobry nastrój i pozwala się odprężyć w otoczeniu roślin. Trawy ozdobne nadają mu polotu – w czasie relaksu możemy podziwiać ich tańczące na wietrze pióropusze

Tekst i zdjęcia: iVerde, www.perennialpower.eu

Trawy ozdobne to wieloletnie rośliny ogrodowe niewymagające szczególnej pielęgnacji. Życie w zgodzie z naturą nigdy nie było łatwiejsze! Trawy ozdobne preferują miejsca nasłonecznione, a ponadto można je zasadzić w towarzystwie innych roślin praktycznie wszędzie. Ogród nie musi być idealnie wypielęgnowany, warto inspirować się przyrodą. Łącząc trawy ozdobne z kwitnącymi bylinami zwabimy do ogrodu mnóstwo motyli, pszczół i ptaków. To jak posiadanie własnego obszaru ochrony przyrody.

Cięcie traw ozdobnych
Nie ma potrzeby wyciągać nożyc, gdy lato zbliża się ku końcowi. Pozwól swoim trawom ozdobnym robić to, co do nich należy. Jesienią, kiedy wiele innych roślin obumiera, przepiękne kolory traw zapewniają efektowną oprawę końcówki tej pory roku. Zimą natomiast można podziwiać ich spektakularne sylwetki. Z cięciem można w zasadzie zaczekać do przełomu marca i kwietnia i wówczas wykonać je na wysokości 5-10 cm nad ziemią. Niedługo po tym pojawią się pierwsze jasnozielone źdźbła. Jedynym zabiegiem, jakiego wymagają wiecznie zielone trawy ozdobne wiosną, jest usunięcie ich zaschłych liści.Trawy ozdobne jako element bukietów

Ścinanie kwiatów z własnego ogrodu latem daje wiele radości. Dodanie kilku kęp traw ozdobnych jeszcze to uprzyjemni. Najlepszą porą na ścinanie kwiatów i traw jest poranek. Są one wtedy wciąż świeże i mają sztywne pędy. Skomponuj swój bukiet, wykorzystując w nim pióropusze traw wystające ponad kwiaty. Co najlepiej odda esencję lata? Wśród pięknych traw ozdobnych nadających się do cięcia można wyróżnić trzcinnik (Calamagrostis), proso (Panicum), rozplenicę (Penisetum), miskant (Miscanthus) oraz trzęślicę (Molinia). Dodając trawy ozdobne do innych kwitnących bylin możemy czerpać jeszcze więcej przyjemności z tworzenia bukietów z roślin z własnego ogrodu.

Znajdź więcej zastosowań traw ozdobnych

Czy trawa zawsze jest zielona? Nie zawsze. Niektóre trawy ozdobne są tego doskonałym przykładem. Istnieją niebieskie gatunki traw, takie jak kostrzewa popielata (Festuca glauca) czy jasnoczerwone jak np. imperata cylindryczna (Imperata cylindrica). Jeśli masz duży ogród, możesz pójść na całość i zasadzić większe trawy ozdobne, takie jak miskant chiński (Miscanthus sinensis) czy ostnica olbrzymia (Stipa gigantea). Rośliny te są niezwykle efektowne!

Niskie trawy ozdobne, np. hakonechloa smukła (Hakonechloa macra) można wykorzystać do okrywania powierzchni – dadzą dużo zieleni przy małym nakładzie pracy.

Niektóre trawy ozdobne, takie jak turzyce (Carex) i kostrzewy (Festuca) są też wiecznie zielone. Rośliny te zachowują swój kolor w zimie, więc można podziwiać ich piękno przez cały rok.

Imperata cylindryczna ‘Red Baron’ Imperata cylindrica ‘Red Baron’
Rozplenica szczecinkowata ‘Rubrum’ Pennisetum setaceum ‘Rubrum’
Turzyca japońska ‘Variegata’ Carex morrowii ‘Variegata’
Trzcinnik krótkowłosowy Calamagrostis brachytricha
Miskant chiński ‘Zebrinus’ Miscanthus sinensis ‘Zebrinus’
Miskant chiński ‘Ferner Osten’ Miscanthus sinensis ‘Ferner Osten’
Ostnica mocna ‘Ponytails’ Stipa tenuissima ‘Ponytails’
Kostrzewa popielata ‘Blauhugel’ Festuca glauca ‘Blauhugel’
Trzęślica modra ‘Variegata’ Molinia caerulea ‘Variegata’

 

Leave a Reply