Iglaki na balkonie 

Można je uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale także na przestronniejszych balkonach i na tarasach. To niesztampowy element aranżacji, który łatwo łączy się z roślinami jednorocznymi, bylinami oraz pnączami. Uprawa iglaków w pojemnikach jest jednak trudniejsza od tradycyjnej – trzeba poświęcić im więcej uwagi, aby prawidłowo rosły i zimowały 

Tekst: Michał Mazik

Różnorodność form to duży atut iglaków pozwalający na elastyczne tworzenie kompozycji. Mogą mieć kształt kulisty, kolumnowy, stożkowaty, płożący, nieregularny oraz płaczący. Nie mniejsze bogactwo dotyczy koloru igieł lub łusek. Tutaj można wybierać w palecie barw od złocistozielonych po srebrno-niebieskie. W uprawie balkonowej ograniczeniem jest rozmiar finalny – wysokość i szerokość drzew i krzewów iglastych, dlatego najchętniej wybierane są odmiany karłowe osiągające do1,5 m wysokości. To istotne, gdyż okazałe drzewa i krzewy nie tylko będą zajmowały zbyt dużo przestrzeni, ale mogą także chorować z powodu braku odpowiednich warunków np. gdy pojemnik będzie za mały. Ponadto do uprawy pojemnikowej wybiera się odmiany/gatunki mrozoodporne, bo rośliny są bardziej niż w przypadku uprawy w gruncie narażone na zniszczenia mrozowe.

Wymagania uprawowe

Dokładne wymagania iglaków zależą od wybranego gatunki i odmiany, niemniej można znaleźć wspólny mianownik dla całej grupy. Przede wszystkim należy je uprawiać na balkonach widnych, ale wolnych od bezpośredniego nasłonecznienia. Wtedy iglaki będą prawidłowo rosły, dobrze wybarwiały się, ale jednocześnie nie będą narażone na szybkie wysychanie. Miejsce powinno być jednocześnie zaciszne i wolne od silnych wiatrów – od strony wschodniej warto balkon osłonić np. specjalną matą. Jako podłoże często stosuje się uniwersalną ziemię wymieszaną z piaskiem. Na dnie należy usypać grubą warstwę drenażową (2-3 cm w małych pojemnikach, nawet do 10 cm – w dużych). Może to być gruboziarnisty żwir, kamienie, kawałki cegły lub keramzyt.

Pielęgnacja 

Iglaki po zakupie warto przesadzić do większego pojemnika (przynajmniej o kilka cm średnicy). Optymalne są donice z gliny oraz ceramiki. Są cięższe, a przez to mniej narażone na wysychanie, dodatkowo ograniczają także wyparowywanie wody z gleby. Rośliny należy regularnie podlewać przez cały rok. Zimą zabiegi wykonuje się w umiarkowanie ciepłe dni. To ochroni cenne okazy przed suszą fizjologiczną. Nawożenie należy stosować w sposób zrównoważony. W przypadku uprawy pojemnikowej częściej może dochodzić do zasolenia gleby przez „przedawkowanie”. Nawozy warto podawać kilkakrotnie w ciągu sezonu – wiosną azotowe, przez lato – potasowe i fosforowe. Okazy w pojemnikach można z powodzeniem dokarmiać także nawozami humusowymi – to bezpieczniejsze rozwiązanie. Cięcie wykonuje się w razie potrzeby – najlepiej w terminie wiosennym. Zwykle polega na skracaniu zbyt wyrośniętych pędów i utrzymywaniu właściwego pokroju. Rośliny warto chronić przed chorobami i szkodnikami ekologicznie, np. wykorzystując gnojówki z pokrzyw.

Zimowanie

Wszystkie iglaki, nawet te widniejące w literaturze jako w pełni mrozoodporne, trzeba przygotowywać do nadejścia zimy. Uprawa balkonowa „rządzi” się własnymi prawami. Ważna jest przede wszystkim ochrona systemu korzeniowego. Dlatego donice powinno się osłaniać ocieplającym materiałem, np. styropianem lub workami jutowymi. Podłoże warto ściółkować, np. suchymi liśćmi, a balkon osłonić przed silnymi wiatrami. W razie dużych mrozów zaleca się okryć także nadziemną cześć rośliny, np. używając białej włókniny.

Iglaki polecane na balkon i taras:

– świerk biały (Picea glauca): ‘Alberta Globe’, ‘Echiniformis’, ‘Conica’, ‘Laurin’;

– kosodrzewina (Pinus mugo): ‘Gnom’, ‘Laurin’, ‘Varella’;

– sosna wejmutka (Pinus strobus): ‘Nana’;

– sosna czarna (Pinus nigra): ‘Nana’, ‘Helga’;

– sosna bośniacka (Pinus leucoderminis): ‘Schmidtii’;

– żywotnik zachodni (Thuja occidentalis): ‘Danica’, ‘Globosa’, ‘Hoseri’, ‘Smaragd’, ‘Spiralis’;

– cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisiferaa): ‘Filifera Nana’, ‘Filifera Aurea Nana’, ‘Sungold’;

– jałowiec pospolity (Juniperus communis): ‘Gold Cone’;

– jałowiec płożący (Juniperus horizontalis): ‘Douglasii’, ‘Glauca’, ‘Wiltonii’, ‘Golden Carpet’;

– jałowiec chiński (Juniperus chinensis): ‘Blaauw’;

– jałowiec łuskowaty (Juniperus squamata): ‘Blue Star’;

– modrzew europejski (Larix decidua): ‘Repens’.

Leave a Reply