Nie dajmy się zakleszczyć!

Kleszcze to małe roztocza z wielkim apetytem. Mają zaledwie 15-30 mm, ale po napiciu się krwi mogą zwiększyć swoje rozmiary kilkukrotnie. Polują aż do listopada, więc musimy być czujni. Jak się przed nimi bronić?

 

Tekst: Sławomir Moty

 

Spośród 20 gatunków polskich kleszczy najpopularniejszym przedstawicielem jest kleszcz pospolity (pastwiskowy) – ma czerwony odwłok, oraz kleszcz łąkowy – o brunatnym odwłoku z ciemniejszym wzorkiem. Ten mały pasożyt może wyrządzić nam spore szkody. Przenosi groźne dla człowieka choroby – kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę oraz groźną dla psów babeszjozę.

 

Gdzie się chowa i jak poluje?

Kleszcz to wytrawny myśliwy. Całymi dniami, w bezruchu czyha na swoje ofiary ukryty pośród zarośli, jednak nie szukaj go nad głową, bo kleszcz nie wspina się powyżej wysokości 1-1,5 m metra i nie skacze na swoje ofiary. Najczęściej można go spotkać w trawie, na chwastach i na spodniej stronie liści niewysokich krzewów.

 

Kleszcze są najbardziej aktywne z samego rana oraz po południu. Swoją ofiarę wyczuwają (bo są ślepe) z odległości 20 m. Kiedy „namierzą” potencjalnego żywiciela rozczapierzają haczykowate odnóża i przyczepiają się do jego skóry lub ubrania. Wędrują w dobrze ukrwione, wilgotne i ciemne miejsca na ciele ofiary. Najczęściej wybierają miejsca z cienką skórą – np. dół podkolanowy, uda, pachy, kark oraz nasadę włosów. Gdy znajdą odpowiednie miejsce, wkłuwają się w skórę. Robią to bezboleśnie, gdyż ich ślina zawiera odpowiednie substancje znieczulające. Przez to bardzo często nawet nie wiemy, że w zakamarkach naszego ciała nosimy krwiożerczego pasażera na gapę.

 

Jak usunąć kleszcza?

Samo ugryzienie przez kleszcza nie jest niebezpieczne. Jednak – gdy znajdziemy go wgryzionego w nasze ciało – musimy go jak najszybciej usunąć, aby wraz z jego śliną do naszej krwi nie przedostały się groźne czynniki chorobotwórcze (np. wirusy kleszczowego zapalenia mózgu i krętki boreliozy).

Aby wyjąć intruza stosujemy specjalne haczyki, pęsetę, „lasso”, specjalną kartę do usuwania kleszczy lub narzędzie (pompkę) do odsysania. Należy złapać kleszcza przy samej skórze (najlepiej za głowę, nie za tułów) i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem. Nie wolno go zgniatać ani ukręcać. Jeśli mamy z tym problem, zwróćmy się o pomoc lekarską. Nie powinno się kleszcza niczym smarować (np. masłem) ani przypalać ogniem. Miejsce ukłucia należy zdezynfekować spirytusem lub wodą utlenioną.

 

 

(6) KICK THE TICK® expert ZESTAW DO BEZPIECZNEGO USUWANIA KLESZCZY, wyrób medyczny

Zestaw, na który składa się wygodny w użyciu aplikator oraz przyrząd do usuwania kleszczy. Użycie aplikatora zamraża i hamuje wydzielanie zakaźnej śliny przez żerującego kleszcza. Jednocześnie preparat pokrywa kleszcza trwałą powłoką, co chroni przed rozerwaniem jego ciała podczas zabiegu. Kształt przyrządu został dostosowany do budowy oraz rozmiarów kleszcza. Wyrób zawiera ok. 60 dawek, co pozwala na bezpieczne usunięcie ok. 20 kleszczy. Pojemność 9 ml.

 

sklep.icbpharma.pl

 

 

(9) Wyciągacz kleszczy

Wyciągacz kleszczy to nowoczesne urządzenie do usuwania kleszczy z ciała człowieka i zwierzęcia, pozwalające wyciągnąć go bez użycia siły. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko zakażenia niebezpiecznymi bakteriami i wirusami.

Wyciągacz kleszczy ma ten sam rozmiar co karta kredytowa, więc można go nosić w portfelu.

 

www.zielonydom.pl

 

 

Jeśli po usunięciu kleszcza zaobserwujemy u siebie gorsze samopoczucie – np. objawy podobne do przeziębienia lub grypy, bóle mięśni, głowy lub zaczerwienienie wokół miejsca ugryzienia – powinniśmy bezwzględnie zgłosić się do lekarza! Nie wolno bagatelizować objawów gorszego samopoczucia – w Polsce co roku notuje się ok. 9 tys. nowych przypadków boreliozy.

 

Jak się chronić?

Filled with blood the tick sits on a green leaf.

Kleszczom sprzyjają ciepłe zimy i niestety powoli stają się prawdziwą plagą. Tak jak w przypadku wszystkich innych zagrożeń, najważniejsza jest profilaktyka. Do ich odstraszania warto wybrać repelenty i preparaty przeciwkleszczowe – najlepiej te zawierające DEET – substancję (najskuteczniejszą), która blokuje receptory kleszczy, czyniąc nas dla nich niewyczuwalnymi na czas od 1 do 5 godzin (warto to sprawdzić na etykiecie preparatu). Zakładamy także odpowiednią odzież – nakrycie głowy, koszulę lub bluzkę z długim rękawem, długie spodnie i wysokie, pełne buty. Najlepiej wybierać ubrania w jasnych kolorach, na których dobrze widać ciemne kleszcze.

 

Po spacerze w lesie, po łące czy po pracy w ogrodzie powinniśmy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Szczególną uwagę warto zwrócić na okolice pach i pachwin, miejsca pod biustem, zgięcia kolan, pośladki, szyję, kark i miejsca za uszami. Sprawdzamy także ubrania – bo kleszcze mogą przeżyć w nich kilka tygodni!

 

 

Leave a Reply