Orzeźwiające ogrodowe lemoniady

Gorące letnie dni łatwiej przetrwać mając pod ręką napoje chłodzące. Warto samemu przygotować zdrowy napój z dodatkiem własnych ogrodowych owoców, których latem mamy przecież pod dostatkiem

 

Tekst: Joanna Mrowińska, oazazieleni.pl

 

Lemoniada najczęściej kojarzy się nam z napojem z dodatkiem cytryny albo limonki. Nie jesteśmy jednak skazani jedynie na cytrusy. Pyszny smak uzyskamy z większości ogrodowych owoców, a nawet niektórych warzyw. Oto wybrane przepisy na najprostsze lemoniady i wody smakowe oraz na te bardziej wyszukane.

Napoje najlepiej przygotowywać bezpośrednio przed podaniem, mają one wtedy najbardziej wyrazisty smak i aromat, a użyte owoce są jeszcze pełne kolorów. Ważna jest również temperatura serwowania napoju, jeśli nie mamy możliwości schłodzenia w lodówce, to warto dodać kostki lodu. Kolorowe od owoców napoje najładniej wyglądają w przezroczystych dzbankach, szklankach i karafkach. Na ogrodowych przyjęciach obowiązkowym dodatkiem będą kolorowe słomki i dekoracje z owoców i ziół.

 

Lemoniada malinowa

Najprostszy rodzaj lemoniady uzyskamy poprzez wrzucenie szklanki malin do 1 litra wody. Wystarczy już tylko zamieszać i delektować się delikatnym aromatem świeżo zerwanych malin. Jeśli cześć owoców wcześniej rozdusimy, to smak i zabarwienie naszego napoju będą oczywiście bardziej intensywne.

Napój malinowo-limonkowy

Nieco bardziej wyrazisty smak otrzymamy dodając do wcześniej opisanej już lemoniady malinowej kilka plasterków limonki. Oczywiście obowiązkowo napój podajemy schłodzony albo z kostkami lodu.

Kolorowe i zdrowe wody smakowe

Na ogrodowych przyjęciach możemy pozwolić sobie na większe urozmaicenie i przygotować do wyboru smakowe wody z różnych owoców. Do każdej ze szklanek wrzucamy różne owoce: po kilka malin, jeżyn albo porzeczek, następnie zalewamy je wodą, dodajemy listki mięty dla lepszego smaku i wyglądu oraz lód. Pyszne i oryginalne kompozycje otrzymamy również z truskawek, a także arbuzów.

Lemoniada orzeźwiająca

Ciekawą letnią propozycją jest lemoniada wieloowocowa z dodatkiem malin, borówek, cytryny, mięty i orzeźwiającego ogórka, który doda świeżości naszej owocowej kompozycji. Jeśli chcemy uzyskać bardziej słodki napój, to możemy go dosłodzić 2 łyżkami cukru trzcinowego albo miodu na każdy litr wody.

Limonka i ogórek

Świeży ogórkowy smak i wyrazista limonka to kolejna propozycja na przygotowanie letniego napoju, który będzie ciekawym uzupełnieniem na przykład ogrodowego grilla. Kilka plasterków ogórka i kilka plasterków limonki wrzucamy do wody około pół godziny przed podaniem. Zestaw ten koniecznie lekko dosładzamy dla podkreślenia poszczególnych aromatów.

Lemoniada rabarbarowa

Lekko kwaskowa lemoniada z rabarbaru z dodatkiem truskawek, limonki i melisy ugasi pragnienie nawet największych smakoszy. W tym celu rabarbar obieramy ze skórki, kroimy, dodajemy 2-3 łyżki cukru i gotujemy przez 8-10 minut. Po przestudzeniu odcedzamy rabarbar, a do napoju dodajemy przekrojone truskawki, kilka plastrów limonki oraz listki melisy.

 

 

Fot. chomik

Słój 4 l z kranikiem na podstawce – 25,99 zł

Kubek z rurką 400 ml – 2,99 zł

Butelka z rurką 300 ml – 1,99 zł

www.chomik.pl

 

Butelka kolorowa – dostępna w 6 kolorach, zamykana szczelnie na kapsel druciany – 8,20 zł

Karafka Od Serca – wysokiej jakości szkło, zamknięcie typu wek, drewniane serduszka, metalowe klamry – 10,23 zł

Słój Lemoniadolandia – wysokiej jakości szkło z ornamentem, metalowy kran i zakrętka, pojemność 4 l – 35,67 zł

Słoik Lemoniada – mix kolorów, słomka, pojemność 500 ml – 5,93 zł

www.browin.pl

 

Leave a Reply