Zielone pomysły

Jak w pełni wykorzystać kojące dźwięki natury? Na przykład za pomocą instalacji wzmacniającej dźwięk spadającego deszczu. Ogród wertykalny i pojemnik na deszczówkę w jednej zgrabnej szafce? Czemu nie. Oto wybrane projekty finalistów tegorocznej edycji konkursu unique youngstar

 

Tekst: Michał Gradowski

 

Towarzyszący targom SPOGA+GAFA konkurs dla młodych projektantów unique youngstar co roku przynosi wiele ciekawych pomysłów na

zagospodarowanie ogrodu. W tym roku na konkurs napłynęło 81 projektów z 18 krajów, a eksperci wybrali 16 najlepszych, które zostaną zaprezentowane na targach w Kolonii od trzeciego do piątego września. Oto kilka „odpowiedzi”, które na zadany temat Outdoor Living udzielili projektanci z całego świata. Werdykt jury poznamy już wkrótce, ale swój ulubiony projekt może też wybrać publiczność głosując na stronie www.spogagafa.com.

 

Deszczowa perkusja

Dźwięki natury od lat są wykorzystywane do medytacji. Nie musimy ich jednak puszczać z płyty – wystarczy wykorzystać Rain Flower Walk, instalację zaprojektowaną przez Włoszkę Jessicę Bizzoni, która jest częścią projektu Sound Zen Gardens. Wygięte metalowe dyski wzmacniają dźwięk spadającego deszczu, odgrywając na naszych oczach – czy raczej uszach – niepowtarzalną symfonię.

 

Świecące klamerki

Czy może być coś gorszego niż wiszące pranie psujące piękno ogrodowej kompozycji? Okazuje się, że nawet ono może być ciekawą ozdobą. Lightly autorstwa duetu Gal Bulka i Idan Noyberg z Izraela to zaskakujący w swej prostocie pomysł, aby klamerka była jednocześnie kolorową lampką zasilaną  panelem słonecznym. Kiedy zapadnie zmierzch, możemy liczyć na kolorowe LED-owe iluminacje.

 

Ogród wertykalny i zbiornik na deszczówkę

Ta zgrabna „szafka” umożliwia wygodne zbieranie wody deszczowej, która następnie – dzięki systemowi rurek wykorzystujących jedynie siłę grawitacji – jest doprowadzana do materiałowych kieszonek na rośliny. Niewykorzystana woda może być przechowywana w zbiorniku lub pompowana na dach – w ten sposób z powrotem trafia do obiegu. Szklana powierzchnia stwarza dogodne warunki dla roślin, także wczesną wiosną czy jesienią.

 

Rośliny jak muzealne eksponaty

W pędzie codziennego życia nie jesteśmy już w stanie dostrzec pięknych szczegółów otaczającego nas świata – w tym także roślin. Dlatego powstał projekt SOLO wymyślony przez niemieckie DODO DesignOffice. W kontraście do wazonów wypełnionych wielkimi bukietami kwiatów, projekt SOLO zachęca do przyjrzenia się bliżej detalom jednej rośliny. Taka szklana kapsuła, trochę jak gablota w museum, sprawia, że kwiat staje się cennym eksponatem.

 

Leave a Reply