Jarząb z Irlandii

W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele nowych, ciekawych odmian jarząbów. Osiągają niewielkie rozmiary, zawiązują ozdobne owoce, a jesienią ich liście ładnie przebarwiają się w ciepłych czerwonych i pomarańczowych kolorach. Jednym z nich jest jarząb Sorbus Autumn Spire ‘Flanrock’PBR

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Falkowski, Związek Szkółkarzy Polskich

Jarząb Autumn Spire ‘Flanrock’ to bardzo ciekawa, nowa odmiana pochodzenia mieszańcowego, wyhodowana w 2000 r. w Irlandii. Drzewo rośnie wolno, osiąga ok. 5 m wysokości. Charakteryzujące się wąsko kolumnowym pokrojem i drobnymi, żółto-pomarańczowymi owocami. Korony dorosłych drzew pozostają zwarte i zajmują niewiele miejsca. Pędy są proste, sztywne, wzniesione do góry. Ciemnozielone liście składają się z kilku do kilkunastu listków. Blaszki liściowe są ciemnozielone, od góry błyszczące, od spodu szarozielone, matowe, na brzegu drobno piłkowane. Jesienią liście przebarwiają się na bordowo-czerwono. W maju na szczytach pędów rozwijają się drobne, białe kwiaty zebrane w liczne, płaskie kwiatostany. Drobne, kuliste owoce są zebrane w gęste grona. Owoce dojrzewają latem przybierając złocistożółtą barwę. Jesienią i zimą stanowią pożywienie ptaków.

Jarzęby – mimo że preferują gleby wilgotne i przepuszczalne – w zasadzie są mało wymagające. Dobrze rosną na większości przeciętnych gleb ogrodowych. Drzewa preferują miejsca słoneczne, tolerują umiarkowane zacienienie. Rośliny są w pełni mrozoodporne, tolerancyjne na zanieczyszczenie powietrza, rzadko wymagają jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych.

Ze względu na niewielkie rozmiary jarząb Autumn Spire ‘Flanrock’ doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych i osiedlowych oraz na działkach. Bardzo ładnie prezentuje się w szpalerach sadzonych wzdłuż ogrodzeń lub dróg oraz w zestawieniach z krzewami ozdobnymi z liści i kwiatów. Tworzy efektowne kompozycje jesienne z trawami.

W 2008 r. jarząb Autumn Spire ‘Flanrock’ zdobył złoty medal w Konkursie Roślin Nowości Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie” w Warszawie.

Artykuł powstał we współpracy ze Związkiem Szkółkarzy Polskich. Więcej informacji o roślinach i ich producentach uzyskać można na www.e-katalogroslin.pl lub www.zszp.pl i pod numerem telefonu 22 435 47 22

Leave a Reply