Królowa wiejskich ogrodów

Wśród wielu przepięknych gatunków malw w Polsce uprawia się głównie malwę różową (Alcea rosea). Na szczęście – i wbrew nazwie – na rynku dostępna jest ogromna liczba odmian różniących się barwą i wyglądem kwiatów. Jest w czym wybierać!

Tekst: Michał Mazik

Malwa różowa to jeden z najpopularniejszych gatunków, które uprawia się w ogrodach rustykalnych. To roślina sentymentalna, znana z ogrodów naszych babć. Dawniej dekorowała drewniane płoty, domy czy stodoły, dziś ma jeszcze bardziej uniwersalne zastosowanie. Oprócz ozdoby ogrodzeń, ścian i murów warto sadzić ją także na średnie (odmiany karłowe) i wysokie rabaty (standardowe) a nawet na balkonach. Nadaje się do różnych typów ogrodów – nie tylko wiejskich. Może dorastać do 2 m wysokości.

Popularne i cenne odmiany

Malwa wytwarza różnorodne kwiaty, chociaż wciąż największą popularnością cieszą się egzemplarze kwitnące na różowo. Można wśród nich wybierać odmiany o pełnych kwiatach (np. ‘Double Purple’). Do ciekawych odmian należy malwa czarna ‘Nigra’ oraz biała ‘Chater’s White’. Aranżacja okazów kwitnących na biało i czarno będzie efektownie wyglądać nawet w ogrodach nowoczesnych. Ponadto warto wybierać malwy kwitnące na żółto (np. ‘Chater’s Yellow’), czerwono (‘Chater’s Red’) i morelowo (‘Chater’s Apricot’). Dobry efekt dają także malwy dwukolorowe – te jednak warto sadzić w większej grupie w obrębie jednej odmiany. Na szczególną uwagę zasługuje ‘Creme de Cassis’ – malwa o pięknych, pełnych, biało-bordowych kwiatach. Niektóre odmiany wytwarzają postrzępione płatki (‘Fimbriata flore pleno’). Zdecydowana większość odmian to rośliny wieloletnie, ale wśród malw można znaleźć także gatunki jednoroczne. W sprzedaży dostępna jest nawet malwa drzewiasta (Lawatera arborea). To zimujący krzew.

Wymagania i uprawa malwy

Optymalne jest stanowisko ciepłe, słoneczne (wtedy malwy obficie kwitną), osłonięte od silnych wiatrów (pod jego wpływem mogą łamać się i wywracać). Rośliny preferują gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie przepuszczalne, lekko wilgotne, zasobne w składniki pokarmowe. Poradzą sobie także na gorszych typach gleb. Sadzonki można wysadzać jesienią. Z reguły nie wymagają okrycia – poza najchłodniejszymi rejonami Polski. Nasiona natomiast najlepiej wysiewać w maju-czerwcu do inspektu. Po kilku tygodniach, gdy wytworzą 2-3 liście właściwe, wysadza się je do gruntu na miejsce stałe. Wymagają regularnego podlewania. Nie można jednak przesadzić – nadmiar wody szybko prowadzi do wystąpienia chorób grzybowych. Rośliny można nawozić nawozami organicznymi (szczególnie cenne są humusy) oraz mineralnymi z mniejszą ilością azotu, a dużą zawartością fosforu i mikroelementów. Takie warunki często spełniają nawozy dla roślin kwitnących (mogą być dedykowane innej grupie – np. pelargoniom). Zwykle malwy dokarmia się 2-3 razy w sezonie (nawozy w płynie stosuje się częściej). Profilaktycznie rośliny powinno się chronić przed chorobami i szkodnikami. Powszechnym problemem jest rdza malwy. Warto wdrażać ekologiczne rozwiązania – np. gnojówki z pokrzywy, skrzypu, czosnku. Usuwanie przekwitłych kwiatów przedłuży okres kwitnienia. Malwy często rozmnażają się przez samosiew. Okazy osiągające 1,5-2 m wysokości powinno się palikować.

Leave a Reply