Jesień na balkonie nie musi być nudna

Za sprawą roślin kwitnących i dekoracyjnych z liści możesz stworzyć prawdziwy jesienny ogród nawet na małej powierzchni. Wbrew pozorom jest bardzo wiele roślin dekoracyjnych pod koniec sezonu!

Tekst: Sławomir Moty

Już od połowy sierpnia możesz sadzić typowe rośliny jesieni. Dodaj do nich swoje ulubione gatunki i stwórz uroczy zakątek. W doniczkach: lawenda (Lavandula), kalocefalus (Calocephalus), rojnikowiec (Orostachys), fiołek (Viola hederacea), aster (Aster), trzcinnik (Calamagrostis), róża (Rosa), kocanki (helichrysum), rozplenica (Pennisetum).

Jesień jest nie tylko złota! Ma do zaoferowania znacznie więcej kolorów, a większość z nich doskonale prezentuje się także w doniczce. Już od połowy sierpnia w sklepach ogrodniczych trwa prawdziwy festiwal kolorów, a jesienne rośliny to nie tylko wrzosy i chryzantemy. Zobacz nasze aranżacje, zainspiruj się i spraw, by końcówka sezonu była pełna barw.

Gwiazdy jesieni

Astry (Aster dumosus) dzięki swoim niewielkim rozmiarom (30-40 cm) doskonale wyglądają w donicach. Ich więksi kuzyni (astry nowoangielskie i nowobelgijskie) to królowie jesiennych rabat. Doniczkowe astry kwitną od sierpnia aż do mrozów. Lubią żyzną ziemię, ale nie przepadają za zbyt częstym podlewaniem. Doskonale wyglądają w towarzystwie chryzantem, czyli złocieni (Dendranthema), które mimo swojej żałobnej symboliki w ostatnich latach coraz częściej pojawiają się jako ozdoby parapetów. Dostępność w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach, czyni z nich uniwersalne rośliny, doskonałe do dekoracji zarówno ogrodu, jak i domu czy balkonu. Niestety większość odmian nie przetrwa zimy w doniczce. Można je wprawdzie przechować w chłodnym pomieszczeniu, ale jest to dość kłopotliwe. Tuż po pierwszych przymrozkach astry przesadź na rabatę, a chryzantemy wyrzuć.

Doniczkowe wrzosowisko

To świetny pomysł, by przy niskim koszcie i małym nakładzie pracy bardzo szybko wprowadzić na balkon jesienny akcent. Wrzosy (Calluna vulgaris) i jesienne wrzośce (Erica gracilis var. Autumnalis) doskonale wyglądają w pojemnikach i nie są trudne w pielęgnacji. Wymagają tylko słonecznego miejsca i regularnego podlewania. Jeśli nie planujesz trzymać ich do kolejnego roku, to nie musisz ich nawet nawozić. Najprawdopodobniej (mimo osłony) nie przetrwają zimy na balkonie. Możesz jednak przesadzić je do ogrodu i uprawiać w gruncie przez kilka sezonów, zadbaj jednak o kwaśną i przepuszczalną ziemię oraz o cenną mikoryzę.

Ogniste kolory

Poza wrzosami i wrzoścami na balkonie możesz uprawiać także inne rośliny wrzosowate – np. kiścień wawrzynowy (Leucothoe fontanesiana) i pieris japoński (Pieris japonica), które pięknie przebarwiają swoje liście na ogniste kolory, oraz różaneczniki i azalie (Rhododendron), które mimo że w tym czasie nie kwitną, to stworzą piękne zimozielone tło dla innych jesiennych kwiatów. Wszystkie wrzosowate mogą rosnąć w jednej doniczce, gdyż mają podobne wymagania – lubią kwaśną i przepuszczalną ziemię oraz regularne podlewanie, tak by ziemia nigdy całkowicie nie przeschła.

Tańczące na wietrze

Trawy ozdobne najpiękniej wyglądają jesienią, gdy ich źdźbła intensywnie wybarwiają się od słońca, a lekkie wiechy bujają się lekko przy każdym podmuchu wiatru. Jeszcze kilka lat temu mało znane, dziś na dobre zadomowiły się na rabatach. Czas posadzić je w doniczkach, w których doskonale się prezentują, dodając lekkości każdej kompozycji. Wybierz imperatę (Imperata) ‘Red Baron’ – o płomiennie zabarwionych źdźbłach), turzycę (Carex) ‘Bronze Form’ – o ciemnobrązowej czuprynie, sinoniebieski owies wieczniezielony (Helictotrichon sempervirens) i kostrzewę siną (Festuca glauce) lub najróżniejsze rozplenice (Pennisetum) – o kwiatostanach przypominających puszyste kotki. Aby przetrwały zimę, posadź je w dużych skrzyniach ocieplanych od wewnątrz grubym styropianem i ustaw w słonecznym, ale zacisznym miejscu.

Zimozielona klasyka

Iglaki doskonale wyglądają nie tylko na jesiennym balkonie i z powodzeniem można uprawiać je w pojemnikach, a ogromny wybór gatunków daje nam prawie nieograniczone możliwości. Wprawdzie nie kwitną, ale swoją zielenią w różnych odcieniach wprowadzają na balkon atmosferę trwałego ogrodu sprzyjającą wyciszeniu i relaksowi. Najpopularniejsze są karłowe gatunki i odmiany – np.: świerk biały (Picea glauca) ‘Conica’, cis pośredni (Taxus ×media) ‘Wojtek’, sosna górska (Pinus mugo) ‘Mops’, jałowiec pospolity (Juniperus communis) ‘Green Carpet’ oraz popularna tuja, czyli żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) – odmiana ‘Teddy’, ‘Danica’, ‘Globosa’ i wiele innych gatunków oraz odmian.

Ozdobne cały sezon

Wiele gatunków tradycyjnych kwiatów balkonowych (np. bakopy, begonie wiecznie kwitnące, pelargonie, petunie i surfinie) nie traci swojej urody od wiosny do jesieni. Jesienią wciąż będą kwitnąć i „zważy je” dopiero pierwszy przymrozek. Za to żurawki (Heuchera) urodą swoich dekoracyjnych liści mogą przyćmić niejedne rośliny kwitnące. Choć zwykle sadzone są w ogrodach, to w doniczkach czują się doskonale i wcale nie potrzebują towarzystwa kwiatów! Jesienią wyglądają uroczo, gdy ich liście są w pełni wybarwione – od chłodnych błękitów, przez słoneczne pomarańcze, do ognistych czerwieni. Przy odrobinie troski będą rosnąć przez kilka sezonów, pod warunkiem, że przezimują w gruncie, bo w doniczce będzie im za zimno.

Większość jesiennych roślin balkonowych lubi miejsca słoneczne i osłonięte przed silnym wiatrem. Zapewnij im jak najlepsze warunki, pielęgnuj troskliwie i ciesz się ich urodą aż do mrozów

Leave a Reply